• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Paris'li Hanımların harçlıkları Damlaya damlaya Afrika'da kuyu oldu.

Çay kahve parası ile Biriktirdikleri parayla Afrika'da su kuyusu açtılar.

24-11-2018
Medyaparis Haber Merkezi

  Çay kahve parası ile biriktirdikleri meblağ ile Afrika'da su kuyusu açtılar.

    Paris'in Kuzey banliyolarından Epinay Sur-Seine bölgesinde bir grup ev hanımı Cuma toplantılarında periyodik olarak biriktirdikleri çok küçük miktarlarda para ile Afrika'da Burkina Faso'nun Sourgoubila şehri Gonsin köyüne su kuyusu açtılar.

YAKLAŞIK 300 AİLE SUYUNU O KUYUDAN TEMİN EDECEK.
    Hanımların sözcüsü olarak konuşan isminin verilmesini istemeyen  H.B. öncelikli olarak Cuma günleri toplantı yapıyorduk. Bu toplantılarda Kur'an okuyor sonrasında kişiye özel sohbetler ile günü tamalıyorduk. Belirli bir süre sonrasında aklımıza bir fikir geldi, çok ama çok küçük miktarlarda  1-3-5"er Avro karşılığında bir kumbara oluşturmaya karar verdik. 

 Adını Cuma kuyusu koydular.

    Afrikada su kuyusu açtırmaktı niyetimiz. Belirli bir dönem sonrasında ise oluşturduğumuz kumbaradaki miktar bir hayli birikti. Afrika'da bu tür hizmetleri yürüten gönüllü bir kaç Sivil Toplum Kuruluşları var onlar ile de diyaloğa geçtik ihtiyacı olan bir bölgede kuyu açılmasını talep ettik.  Nitekim birkaç ay sonunda ise kuyumuz açıldı. Hiç kimse kendini küçük görmesin. Nasıl ki o devasa yıkıcı çığlar küçük kar tanelerinden oluşuyorsa ne zaman içerisinde elle tutulur somut şeyler ortaya çıkabiliyor. Şu an bizim yaptığımız gerçekten "Damlaya damlaya göl olur." atasözünün tezahürü. Rakamlar çok küçük ama o su kuyusu insanlar için elzem ihtiyaç. Hem Allah Rasûlü'nün buyurduğu gibi siz bu dünyadan göçtüğünüzde bile devam edecek bir hayır kapısı. Bu kampanyamıza destek veren bütün hanımlarımıza canı gönülden teşekkür ediyor ve bunu bütün ev hanımlarına tavsiye ediyorum. Herhangi bir vesileyle günlerde bir araya geldiklerinde denesinler ortaya çok güzel neticeler çıkacaktır." dedi. 

 Dünyada 470 milyon kişi su kıtlığı çeken bölgelerde yaşamını sürdürüyor.

   Birleşmiş Milletler (BM)’nin verilerine göre dünya  nüfusunun 1,4 milyarı temiz içme suyundan mahrum. 470 milyon kişi su kıtlığı çeken bölgelerde yaşamını sürdürüyor. Bu sayının 2025 yılında 6 kat artmasının beklendiği de paylaşılan bilgiler arasında. Açıklamalara göre her yıl 250 milyon insan sudan kaynaklanan salgın hastalıklara yakalanırken, yaklaşık 10 milyon kişi ise bu hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmekte.

 500 Avro ve üzerinde kuyu açabiliyor.
      Afrika'da Su kuyusu açtırmak için 500 Avro ve üzerinde yardımda bulunan hayırsever kuyuya isim verme hakkına sahip olabiliyor. Yine bir kuyu açtırmak için bulunduğu ülkeye göre ise kuyu maliyetleri 500 ile 2500 Avro arasında farklılık gösteriyor. Yine sivil toplum kuruluşları birkaç yardımseveri bir araya getirerek onlar adına kuyu açabiliyor.Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın