• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Diyanet İşleri başkanı Ali Erbaş Paris'te vatandaşlarla bir araya geldi.

Fransa DİTİB in genel kurul toplantısına başkanlık eden Ali erbaş bir ilke imza attı.

06-01-2019
MedyaParis Haber merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fransa Diyanet İşleri Türk İslam Birliğinin (DİTİB) 14. Olağanüstü Genel Kuruluna katıldı. Fransa Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Kurulunda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Bizim gençlerimize bırakacağımız en büyük değerimiz, Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamberin sünnetidir" dedi.

    Diyanet işleri Başkanı Ali Erbaş Paris'te ziyaretlerde bulundu. Diyanet İşleri başkanı Ali Erbaş Avrupa ziyareti çerçevesinde Almanya ve Strazburg ziyaretinden sonra Paris'de Fransa Ditib'in olağanüstü genel kurul toplantısına katıldı.

    Fransa DİTİB in genel kurul toplantısına başkanlık eden Ali erbaş bir ilke imza attı.
   Fransa'da DİTİB'in genel kurul toplantılarında ilk defa bir Diyanet İşleri Başkanı genel kurul toplantsına başkanlık etmiş oldu. Genel kurul toplantısında İstiklal Marşı'nın okunması ve Kuran-ı Kerim tilavetinden sonra Diyanet İşleri başkanı Ali Erbaş yaptığı konuşmada:

    "Toplantının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Toplantımız İstiklal Marşı ile başladı sonra Kuran-ı Kerim. Tabii ki bizim en büyük değerimiz Kuran-ı Kerim milli ve manevi duygularımızı her zaman coşturan değerlerimiz gençlerimize ve çocuklarımıza bırakacağımız en büyük emanet. Fransa DİTİB'in kuruluş amacının da esasında bı olduğunu milletimize gençlerimize sadece bizim insanımıza değil Müslümanlara ve insanlığa nasıl hizmet edebiliriz düşüncesinin ön planda olduğunu görüyoruz.'

    Vakıfların, derneklerin hizmetin vasıtaları olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, DİTİB’in sadece Müslümanlara değil, bütün insanlığa hizmet etmeninin gayreti içerisinde olduğunu söyledi. 'Bu tür kurum ve kuruluşlar insana hizmetin vasıtalarıdır aslında. Vakıflar ve dernekler temeli Peygamberlere dayanır. Özelde vakıfların ve Vakıf anlayışının tarifi Allah Rasûlü'nün Medine-i Münevvere'deki kendi arazisine fakir ve Fukara için gelirini Vakf etmesi ile başlar o gün bugündür medeniyetimizin bütün aşamalarında Vakıf ruhu ile insanlarımız hareket etmiş nice aç ve açıkta olan insanların nice garip ve ihtiyacı olan insanların zekatları sadakalar ile yardımları ile zor anlarını atlatabilmiştir.

     Şimdilerde Kurban'da eklendi bu kervana son yıllarda. Dünyanın çok uzak yerlerine kadar dernek birlik ve Vakıflar vasıtaları ile Kurban ulaştırmaya çalışıyoruz. Geçen yıl Türkiye'de ve Türkiye dışından Almanya Fransa ve Avrupa ülkelerinden Türkiye Diyanet Vakfı ile toplanan kurbanların sayısı 430.000 bin. 145 ülkede 600'ü aşkın gönüllü kardeşlerimizin çok azı Diyanet Vakfı'ndan çalışanı olmak üzere emanetleri yerlerine ulaştırdılar 84 ülkede yine hem yurtiçinde hem yurtdışında 84 ülkede Ramazan ayında Müslümanların fakir fukara insanlarımızın sofralarına ılaştırma imkanı elde ettik. Bunlar ne ile yapıldı vakıflarımız ve gönüllü insanlar sayesinde gerçekleştirildi.

    Fransa Ditib'de bir vakıftır nihayetinde. Daha önceki dönemlerde Diyanet İşleri Başkanlığı yapmış Sayın Başkanlarımızın geçtiğimiz günlerde hatıralarınla dinleme imkanı buldum. Fransa DİTİB 1984 yılında kurulma imkanı bulunmuş bugün bakıyorum Türkiye Diyanet Vakfı'nın genel Kurulu'nun Yönetim Kurulu seçimi nasıl yapılıyor ise Fransa DİTİB genel kuruluda aynen öyle oluyor Sadece ismi Fransa DiTiB oluyor.

    Şu an burası Fransa DİTİB ama ben tekrar ben Almanya Hollanda Belçika ve Fransa gibi benzeri kuruluşlarımızın düşünce aşamasından bugüne kadar gelişinde bütün emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. Çünkü bu insanlar çok büyük bereketlere vesile oldular ve olmaya da devam ediyorlar ve bu vakıf ruhu ise birlik beraberlik ruhu ise kıyamete kadar devam edecek. Onun için diyoruz ya bizim medeniyetimiz Vakıf medeniyeti.

    Osmanlı medeniyetinde şöyle bir saydığımız zaman yüzlerce vakfın farklı isimlerle kurulmuş olmasının en büyük amacının bu olduğunu bilmemiz gerekiyor. Avrupa'daki vatandaşlarımıza ziyarete geldiğimizde gurbet diyoruz. Ama artık Gurbet olmaktan ziyade bizim vatanımız olmuş. Hatta öyle gençlerimizi görüyoruz ki Türkiye'ye yaz aylarında tatile geldiklerinde kendilerini Gurbet'te gibi hissediyorlar Türkiye'den adeta bir an önce vatanımıza dönelim duygusu içerisinde geliyorlar. Bu şu demektir bizim Vakıf anlayışımızın daha da hızlandırılması anlamına geliyor. O çocukların o yeni genç neslin bunlara ihtiyları var. 
Çok şükür şimdiye kadar sizlerin sayesinde sizden öncekilere sayesinde insanlarımız için çok büyük kazanımlar oldu. İnsanlık için kazanımlar oldu Bundan sonra da olmaya devam edecek inşallah." diye kunuştu.

    Fransa DİTİB'de gerçekleştirilen seçim ve toplantı sonrasında Diyanet İşleri başkanı Ali Erbaş Paris'in yakın banliyolarından Sarcelles-Garges de Gonesse Gousanville Derneklerine de bir  ziyaret gerçekleştirerek bölgedeki vatandaşlar ile de bir araya geldi.

    İkindi namazını kıldırdıktan sonra cemaate hitap eden Başkan Erbaş, “Ömrümüzü iyi değerlendirelim. İbadetlerimizi ihmal etmeyelim. Bizi koruyacak olan ibadetlerimizdir, namazımızdır, haccımızdır, zekatımızdır” dedi. Başkan Erbaş, çocukların ve gençlerin eğitimlerinde büyüklerin örnekliğinin önemine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Onlara anlattıklarımızdan daha çok, yaşadıklarımız esas ders olur. Biz yaşantımızla çocuklarımız için rol model olalım. Hz. Peygamber, iyi bir baba, iyi bir eş, iyi bir komşu, iyi bir arkadaş gibi her açıdan bize nasıl örnek oldu ise bizler de, onun yolunda giden ümmeti olarak çocuklarımıza, gençlerimize ibadetlerimizle, dürüstlüğümüzle, haramlardan titizlikle uzak duruşumuzla örnek olalım.”

Başkan Erbaş, çocuklara küçük yaştan itibaren din eğitiminin verilmesi gerektiğini kaydetti. Çocuklara, gençlere eğitim verirken Hz. Peygamberin tavsiyesini dikkate alarak hareket edilmesinin altını çizen Başkan Erbaş, “Sevdireceğiz, kolaylaştıracağız. Bu metotla, sıcak hitaplarla, yaklaşımlarla çocuklarımıza sahip çıkalım. Böyle yaparsak yarınımızı emin ellere teslim ederiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, konuşmasından ardından cemaatle selamlaştı.Başkan Erbaş, daha sonra 4-16 yaş arası çocuklara din eğitimi ve Türkçe derslerinin verildiği Lale Eğitim ve Kültür Merkezini ziyaret etti. Çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Başkan Erbaş, sınıfları gezdi, öğrencilerle sohbet etti.

    Programlarda Erbaş'a Paris Büyükelçisİsmail Hakkı Musa Paris Başkonsolosu Görkem Barış Tantekin Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Selim Argun, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay ve Paris Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Can ve Paris Din Hizmetleri Ataşesi Hüseyin Avni Böge Fransa DİTİB Genel Kurul üyeleri ve vatandaşlar eşlik etti.

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın