• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransız ve İsrail vatandaşı dolandırıcı maske taktı Fransa bakanı oldu.

Milyonlarca Avro'yu bu yöntemle dolandırdı.

24-02-2019
Medyaparis Haber Merkezi

150'den fazla kişiden 80 milyon euro dolandırdı.

Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian'in kimliği kullandı. Bakan kılıgına giren dolandırıcı CAC 40'ın büyük patronları, devlet başkanları, siyasi şahsiyetleri ile diyologa geçerek Fransa Dışişleri Bakanı gibi davranarak telefonla ya da Skype ile temasa geçti. Kurbanlarının tuzağa düşmesi için, dolandırıcı, Fransa Dışişleri Bakanı'nın ofisini birebir kopyalayarak Skype çağrılarında ise ona benzeyen bir silikon maske takarak görüşmelerde bulundu. Daha sonra Fransa'da devlet afına gizli anlaşmalarda bulunuyoruz diyerek para istedi.

Teröristlerin Suriye'den bir gazeteciyi kaçırdıklarını kurtarılması için fidye gerektiğini söyledi. Devletin bu parayı direkt olarak veremeyeceğini işadamlarının desteği gerektiğini söyledi. Bir iş kadını Dışişleri Bakanlığından bir mektup bile aldı. Daha sonra İsviçre'deki bir hesaba 5.95 milyon avroya birkaç transfer yaptı.

Fransa da tanınmış pek çok ünlü Bernard Arnault, Martin Bouygues, Brigitte Bardot, Nicolas Hulot gibi diğer kişiler de taklit edilerek aynı yöntemler kullanılarak dolandırıldı. 

Dolandırılan isimler arasında ünlü Türk'ler var. 

Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı ve İş adamı İnan Kıraç, mağduru olduğu dolandırıcılık çetesiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kıraç, "4,1 milyon euro dolandırıldım. Şüphelenmedim, çünkü çok organizeydi ve devlet adına istenildiği için de bu işi yapmak durumunda kaldım. Allah'tan yalnız ben değilim, yüzlerce kişiyi kandırmışlar." dedi.

Şu anda tutuklu bulunan Fransız ve İsrail vatandaşı dolandırıcıya 4,1 milyon euro verdiğini belirten Kıraç, Akşam gazetesine şöyle konuştu:

"Miktar 4,1 milyon euro. Bu 2.5 sene evvel olan bir hadise. Parayı geri alamadım ama alacağım. Yakalandılar hepsi. Malları tespitte. Sadece benden değil, birçok kişiden para almışlar. Şüphelenmedim, çünkü çok organizeydi ve devlet adına istenildiği için de bu işi yapmak durumunda kaldım. Allah'tan yalnız ben değilim, yüzlerce kişiyi kandırmışlar. Çok da organizeler. O nedenle oldu. 80 milyon euro istedikleri doğru değil. Hiçbir zaman böyle bir rakam olmadı. Ancak devam etseydi olabilirdi. Bir noktadan sonra anladım. Fransız dostlarıma sordum. Sefarete (elçiliğe) sordum. 'Aman!' dediler. Bu dolandırıcılık olayını artık sistem de biliyor. Türk yargısının da olanlardan bilgisi var. Biz gerekli yerlere bilgi verdik."
Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı, İnan Kıraç'ın Gilbert Chikli isimli dolandırıcının kurduğu çetenin tuzağına düştüğü dün basına yansımıştı. Kıraç, olayı doğrularken Fransızların iddia ettiği gibi rakamın 41 milyon euro değil, 4.1 milyon euro olduğunu bildirdi.


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın