• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Cuma Hutbesi ÇANAKKALE ZAFERİ VE BİRLİK RUHU.

Cuma Hutbesi ÇANAKKALE ZAFERİ VE BİRLİK RUHU.

14-03-2019
Medyaparis Haber Merkezi

ÇANAKKALE ZAFERİ VE BİRLİK RUHU

Muhterem Müslümanlar!

Vatan, insanın huzur ve güven içinde yaşadığı, hür olmanın şerefini taşıdığı topraktır. Aynı değerler uğruna baş koyanların, aynı ideallerle geleceği inşa edenlerin yurdudur. Dinini, milletini, şeref ve izzetini korumak için şehadet şerbeti içenlerin, gazi olup varlığından geçenlerin emanetidir. Bu emanete sahip çıkıp onu savunmanın karşılığı ise özgürlüktür.

Kıymetli Müminler!

Allah’ın korunmasını emrettiği mukaddes değerler uğruna can vermenin adı olan şehitlik, dinimize göre en yüce makamlardan biridir.  Çünkü şehit; din, vatan, millet, devlet ve istiklal uğruna anadan, babadan, yârdan, evlâttan hâsılı tüm sevdiklerinden ayrılmayı göze almış, mukaddesatı uğruna gözünü kırpmadan canını feda etmiştir. Bu eşsiz fedakârlığının mükâfatı ise Yüce Rabbimizin sonsuz iltifatına ve ikramına mazhar olmaktır. Cenâb-ı Hak şehidin ulaşacağı bu yüce makamı şöyle haber vermektedir: “Allah yolunda öldürülenleri sakın ölü sanma! Bilakis onlar diridirler; Allah'ın, lütuf ve kereminden kendilerine verdikleri ile sevinçli bir halde Rableri yanında rızıklara mazhar olmaktadırlar. Arkalarından gelecek ve henüz kendilerine katılmamış olan şehit kardeşlerine de hiçbir keder ve korku bulunmadığı müjdesinin sevincini duymaktadırlar.”[1] Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) ise şehidin ahiretteki durumunu şöyle ifade buyurmuştur: “Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki her şey kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmeyi arzu etmez. Sadece şehit, gördüğü itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve onlarca kez yeniden şehit olmayı ister.”[2]

Değerli Müslümanlar!

Ecdadımız, Allah’a olan imanları, vatana olan sevdaları, cesaretleri ve fedakârlıklarıyla üzerinde yaşadığımız bu toprakları asırlarca korumuştur. Tarihin hiçbir döneminde inancından ve bağımsızlığından taviz vermemiş, zulme asla boyun eğmemiştir. “Ölürsem şehit, kalırsam gazi” şuuruyla vatanın her karış toprağı için çarpışmış, ne pahasına olursa olsun canından aziz bildiği yurduna düşmanları uğratmamıştır. Tarih, vatanı ve mukaddesatı uğruna her türlü zorluğa göğüs geren şanlı ecdadımızın kahramanlık destanlarıyla doludur. İşte imanlı sinelerin Allah aşkıyla şahlandığı bu destanlardan biri de Çanakkale Zaferi’dir.

Kıymetli Müminler!

Çanakkale Zaferi, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla bir milletin omuz omuza vererek üstlendiği büyük mücadelenin adıdır. Çanakkale, ismini Sevgili Peygamberimizden alan kahraman Mehmetçiğin, imanından aldığı güçle bütün dünyaya “Çanakkale Geçilmez” diye haykırdığı, tertemiz alnından vurulup toprağa düştüğü yerdir. Yüreği sarsılmaz bir imanla dolu olanların, kalbi vatan aşkıyla çarpanların yedi düvele karşı bütün yokluk ve imkânsızlıklara rağmen kazandığı zaferdir Çanakkale.

Muhterem Müslümanlar!

Çanakkale Savaşı bize bir kez daha göstermiştir ki; Allah’ın rızasını kazanmak, i‘lâ-yi kelimetullahı yeryüzüne hâkim kılmak için çarpan yürekler asla esaret altına alınamayacaktır. Yurdumuzun üstünde tüten en son ocak sönmeden rengini şehidin kanından alan al bayrağımız inmeyecektir. Şehadetleri dinin temeli olan ezân-ı Muhammedi hiçbir zaman dinmeyecektir. Bu uğurda gerekirse nice canlar verilecek ancak mabedimizin göğsüne nâmahrem eli değmeyecektir. Hakka tapan milletimizin birlik ve beraberliğine göz dikenler asla muvaffak olamayacaktır.

Aziz Müminler!

Bugün bizlere düşen, Çanakkale’de şahlanan o muazzam ruhun idrakinde olmaktır. Bizi biz yapan, bizi millet yapan değerlerimizin etrafında kenetlenmek, onları nesillerimize aktarmaktır. Şehit ve gazilerimizin emaneti olan mukaddesatımızı aynı bilinç ve idealle yarınlara taşımaktır.

Unutmayalım ki, millet olarak birlik, beraberlik ve kardeşlik şuurunu diri tuttuğumuz, değerlerimize sahip çıktığımız müddetçe karşı koyamayacağımız hiçbir hain saldırı, kazanamayacağımız hiçbir mücadele, elde edemeyeceğimiz hiçbir zafer yoktur.[1] Âl-i İmran, 3/169-170.

[2] Buhârî, Cihâd, 21.

________________________________________ 

Francais;FERHAT ARSLAN


LA VICTOIRE DES DARDANELLES ET L’ESPRIT D’UNITE

Chers Musulmans!

La patrie désigne la terre où l’être humain vit en paix et dans la sécurité, et où il porte l’honneur d’être libre. La patrie désigne le foyer des personnes qui oeuvrent pour les mêmes valeurs et qui construisent l’avenir autour des mêmes idéaux. Il s’agit de l’amanâ de ceux ayant bu la liqueur du martyr pour protéger leur religion, leur peuple, leur honneur et leur dignité, ainsi que de ceux devenus vétérans en ayant surpassé leur propre existence. La récompense de l’appropriation et de la défense de cette amanâ est la liberté.

 Chers Croyants!

Le martyr, désignant le fait de donner sa vie pour les valeurs sacrées dont Allah (azza wa jal) a ordonné la protection, est un des statuts les plus élevés selon notre religion. Car, le martyr a sacrifié sa vie pour ses valeurs sacrées, pour la religion, la patrie, le peuple, l’état et l’indépendance en envisageant de se séparer de la mère, du père, de l’être aimé, des enfants, en bref, de tous ce qu’il aime. La récompense de ce sacrifice incomparable est d’être le sujet de l’éloge et du don de Notre Seigneur (swt). Allah Ta’alâ, nous informe de ce noble statut dans le verset suivant “ Ne pense pas que ceux qui ont été tués dans le sentier d’Allah, soient morts. Au contraire, ils sont vivants, auprès de leur Seigneur, bien pourvus, et joyeux de la faveur qu’Allah leur a accordée, et ravis que ceux qui sont restés derrière eux et ne les ont pas encore rejoints, ne connaîtront aucune crainte et ne seront point affligés.” Quant à notre Prophète Bien-Aimé (sav), Il décrit la situation des martyrs dans l’au-delà de la manière suivante “ Nul personne entrée au paradis, ne souhaiterait retourner sur terre, même si tout ce qu’il y a sur la terre est à lui. A l’exception du martyr, étant donné le respect et les faveurs reçus, il souhaiterait retourner sur terre et redevenir des dizaines de fois martyr.”

Chers Musulmans!

Nos ancêtres ont protégés pendant des siècles cette terre sur laquelle notre peuple vit par la foi qu’ils avaient en Allah (azza wa jal), par l’amour qu’ils avaient pour la patrie par leur courage et leur sens du sacrifice. A aucun moment de leur histoire, ils n’ont fait de compromis sur leurs croyances et leurs indépendances, et ils n’ont jamais courbés l’échine devant la tyrannie. Avec la conscience du principe “Si je meurs je serais martyr, si je survis je serais vétéran”, ils ont combattus sur chaque parcelle de la patrie, et peu importe le prix, ils n’ont jamais laissés les ennemis envahir le foyer qu’ils estimaient plus nobles que leurs propres vies. Pour l’histoire, la patrie et les valeurs sacrées, en faisant front contre toutes sortes de difficultés, cette terre est pleine d’épopée héroïque de nos nobles ancêtres. Une des épopées où les poitrines emplit de foi ont été sublimés est la victoire des Dardanelles.

Chers Croyants!

La victoire des Dardanelles, désigne le grand combat où hommes comme femmes, jeunes comme personnes âgées, un peuple s’est dressé épaule contre épaule. Les Dardanelles, c’est le lieu où les héroïques “petits Mehmed”, dont le nom est inspirés par Notre Prophète Bien-Aimé (sav), ont scandés au monde que les “Dardanelles sont imprenables” par la force qu’ils ont tirés de leur foi et où ils ont été enterrés touchés dans leur front pur. Les Dardanelles, désignent la victoire de ceux dont le coeur était remplis d’une fois inébranlable et de l’amour de leur patrie, combattant contre le reste du monde, et ce malgrè tous les manques de moyens.

Chers Musulmans!

La bataille des Dardanelles nous a une nouvelle fois démontré que les coeurs dont l’objectif est de gagner la satisfaction d’Allah (azza wa  jal) et de faire régner sur terre Sa Loi, ne peuvent pas être réduit en servitude. Tant que le dernier foyer brulant ne sera pas éteint, notre drapeau dont la couleur rouge provient du sang de nos martyrs ne sera pas déscendu. Les “adhanou Mouhammadiyya” de notre religion dont les martyrs sont les piliers ne vont jamais se taire. S’il le faut pour cet cause, beaucoup de vies seront données, mais la main de l’impur ne touchera jamais le coeur de nos temples. Ceux qui intentent à l’unité et à l’union de notre peuple qui croit au Hakk ne réussiront jamais.

Nobles Croyants!

Aujourd’hui notre devoir est d’être dans la conscience de cet esprit qui s’est sublimé durant la bataille des Dardanelles. Notre devoir est de nous unir autour de nos valeurs qui font de nous ce que nous sommes, et qui ont fait de cette troupe, un peuple et aussi de transmettre ces valeurs aux génération futures.

N’oublions pas, qu’en tant que peuple, tant que nous maintenons notre conscience d’unité, d’union, et de fraternité et que nous nous approprions nos valeurs, il n’y a aucune attaque traitre que nous ne pouvons pas confronter, aucun combat que nous ne pouvons pas gagner et aucune victoire que nous ne pouvons pas atteindre.  Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın