• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Tarihi Notre Dame Katedralinde yangın çıktı kule yıkıldı.

400'e yakın itfaiye görevlisinin müdahalesine rağmen Katedral'in çatısı ve kulesi çöktü.

15-04-2019
Medyaparis Haber Merkezi 

Paris'te Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı.

400'e yakın itfaiye görevlisinin müdahalesine rağmen yangın uzun süre söndürülemedi. Katedral'in çatısı ve kulesi çöktü.

Paris'in simgelerinden Romanlara ve filimlere konu olan dünyaca ünlü  yıllık yaklaşık olarak 14 milyon turistin ziyaret ettiği 900 yıllık Notre Dame katedrali resterasyon çalışmaları sırasında ateşe teslim oldu. 
Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Avrupa'da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali'nde renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde yangının çıktığı bildirildi.
Açıklamada, yangın nedeniyle katedralden uzak durulması çağrısında bulunuldu.
Olay yerine gelen itfaiye ekipleri, yangını söndürmek için çalışma başlattı. Notre Dame Katedrali'nde çıkan yangının söndürülememesi nedeniyle çevre binaların tahliye edilmesine başlandı.
Paris Belediyesi, devam eden yangın nedeniyle tahliye işlemlerini yürütmek için kriz masası oluşturdu. Paris polisinin aldığı karar çerçevesinde katedralin etrafındaki evler, oteller ve iş yerlerinin tahliye edilmesine başlandı.
Olay yerinde doktorlar bulunduruluyor. Tahliye edilen mahalle sakinleri ile otellerde kalan turistler için barınaklar oluşturuldu, bu alanlara yatak ve gıda maddeleri gönderildi, tahliye edilenlerin geceyi barınaklarda geçirebileceği belirtildi.
Bu arada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra polisin yaptığı toplantıya katıldı.
Notre Dame Katedrali Sözcüsü Andre Finot, "Her şey yanıyor, 19. yüzyıldan, 13. yüzyıldan kalan her yer yanıyor, hiçbir şey kalmayacak." açıklamasını yaptı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın