• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Paris başkonsolosluğu 'Yaz tatili öncesi yoğunluk olmasın.'

Paris başkonsolosluğu 'Yaz tatili öncesi yoğunluk olmasın.' deyip uyarı yaptı.

17-04-2019
Medyaparis Haber Merkezi 

Paris başkonsolosluğu "Yaz tatili öncesi yoğunluk olmasın." deyip uyarı yaptı.
Değerli vatandaşlarımız, 
Yaz tatili öncesinde Başkonsolosluğumuza yapacağınız başvuruların süratle sonuçlandırılması için aşağıdaki hususlara özen göstermenizi önemle rica ediyoruz. 
1- Nüfus, doğum tescili, pasaport, dövizle askerlik ve noter işlemleri için lütfen randevu alınız.
Başkonsolosluğumuzda nüfus, doğum tescili, pasaport, dövizle askerlik ve noter işlemleri randevulu sisteme göre yürütülmektedir. 
Bu işlemler için Başkonsolosluğumuz internet sayfası www.paris.bk.mfa.gov.tr aracılığıyla veya www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması ve randevu gününe riayet edilmesi büyük önem taşımaktadır. 
2- Randevu alırken “Birlikte Gelecek Kişi Sayısı” bölümünü lütfen doldurunuz 
Randevu sisteminde her bir başvuru için ortalama “işlem süresi” öngörülmektedir. Dolayısıyla, Başkonsolosluğumuza aynı işlemi yaptırmak için beraberinizde aile üyelerinizle gelmeniz halinde, randevu alırken “Birlikte Gelecek Kişi Sayısı” bölümünü doldurmanız gerekmektedir. 
3- Farklı işlemleriniz için lütfen ayrı ayrı randevu alınız 
Başkonsolosluğumuza, örneğin, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvurusu için gelecek olan vatandaşlarımızın, aynı gün pasaport müracaatında bulunmayı veya noterlik servisinde vekaletname düzenletmeyi öngörmeleri halinde her iki işlem için ayrı randevu almaları önemle tavsiye edilmektedir. 
4- Başvurularınıza ilişkin gerekli belgeleri lütfen beraberinizde getiriniz 
Tüm konsolosluk işlemlerine ilişkin bilgilere, gerekli belgelere, sıkça sorulan sorulara www.konsolosluk.gov.tr adresinde ayrıntılarıyla yer verilmektedir. Aynı şekilde, www.paris.bk.mfa.gov.tr adresindeki “Bilgi Notları” bölümünden ve sosyal medya hesaplarımızdan Temsilciliğimize özel açıklamalara ulaşmanız mümkündür. 
Başkonsolosluğumuza gelirken, işleminizin en hızlı şekilde sonuçlandırılması için gerekli belgeleri ve işleminiz ne olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızı, nüfus cüzdanınızı ve/veya pasaportunuzu beraberinizde getirmeniz önem taşımaktadır. 
5- Türkiye’ye seyahat etmeden önce, tüm aile üyelerinin pasaportlarının geçerlilik süreleri başta olmak üzere, belgelerinizi lütfen zamanlıca kontrol ediniz 
Türkiye’ye hava veya karayoluyla seyahat etmeden önce, tüm aile üyelerinin pasaportlarının geçerlilik sürelerinin ayrı ayrı kontrol edilmesi büyük önem taşımaktadır. 
Çocuklar için azami 5 yıllık pasaport düzenlenmektedir. Dolayısıyla, sizin ve/veya eşinizin pasaportu geçerli olsa dahi, çocuklarınızın pasaportlarının geçerlilik süresinin sona ermiş olması mümkündür. Fransa’ya öngörülen dönüş tarihinden itibaren 6 ay geçerlilik süresi bulunmaması halinde, randevu alarak pasaportlarınızı yeniletmeniz gerekmektedir. “Geçici Pasaportun” yalnızca acil durumlarda düzenlendiği hatırda tutulmalıdır. 
18 yaşından küçük çocukların pasaport başvuruları için anne ve babanın birlikte Başkonsolosluğumuza gelerek muvafakatname vermeleri gerekmektedir. Anne veya babanın Başkonsolosluğumuza birlikte gelememesi durumunda, Fransız Belediyesinde onaylanmış veya noter tarafından düzenlenen muvafakatnameyle işlem yapılabilmektedir.
6- Askerlik durumunuza seyahatinizden önce lütfen dikkat ediniz ve durumunuza uygun işlem yaptırınız 
Askerlik çağına giren vatandaşlarımızın, askerlik durumlarıyla ilgili işlem yaptırmaları gerekmektedir. Fransız vatandaşlığı olanların ve Fransa’da oturma/çalışma izniyle ikamet edenlerin askerliklerini erteletmeleri mümkündür. Fransa’da, işçi, işveren veya öğrenci statüsünde bulunan vatandaşlarımızın askerlik çağına girdikleri 20 yaşından 38 yaşına kadar, eğitim ve iş yaşamlarını aksatmamak için askerlikleri tecil edilebilmektedir. Fransa’daki (Fransız vatandaşlığı bulunmayan) öğrencilerimizin tecil işlemleri Eğitim Müşavirliğimizce (paris@meb.gov.tr) yapılmaktadır. 
Aynı şekilde, gerekli şartları taşıyan yükümlüler dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilmektedir. Dövizle askerlik yapabilmek için vatandaşlarımızın, Türkiye’de geçen süreler hariç, yurtdışında 1095 günlük çalışma süresini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Dövizle askerlik hizmeti kapsamında “uzaktan eğitim” koşulu getirildiği unutulmamalıdır. Uzaktan eğitim alma şartını yerine getirmeyen yükümlülerin başvurularının işleme alınması mümkün olamamaktadır. Ayrıca, vatandaşlarımızın dövizle askerlik başvurularında gerekli tüm belgeleri eksiksiz beraberlerinde getirmeleri, başvuru tarihinden geriye doğru -Türkiye’de geçirilen süreler hariç- en az 1095 günü kapsayan kazanç belgelerini ( “Fiche de paie” aslı, iş kontratı, “Relevé da carrière”, “Certificat de travail”, işverenler için “Kbis” başta olmak üzere) ibraz etmeleri gerekmektedir. 
Çifte vatandaşların, askerlik erteleme veya dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilmeleri için Fransız (veya diğer yabancı ülke) vatandaşlıklarını mutlaka Başkonsolosluğumuz Vatandaşlık Servisine bildirmiş ve nüfus kayıtlarına işletmiş olmaları gerekmektedir.
7- Başkasına ait taşıtla Türkiye’ye seyahat ederken lütfen vekaletname düzenletmeyi unutmayınız
Başkasına ait olan yabancı plakalı taşıtların Başkonsolosluğumuzda düzenletilecek vekaletname yoluyla Türkiye’ye götürülmesi için hem vekaleten taşıtı getiren kişinin, hem de taşıt sahibinin Türkiye Gümrük Bölgesi dışında yerleşik olması gerekmektedir. 
Yurtdışından Türkiye’ye götürülecek şahsi taşıtlar ile ilgili vekaletname düzenletilecek ise, taşıtın ruhsatının (“Carte grise”) veya ruhsat bilgilerinin (plaka, model, motor ve şasi numarası gibi), yöneticisi bulunduğunuz şirket adına vekaletname düzenletilecek ise, şirkete ait belgelerin (Türk şirketi için resmi gazete örneği, Fransız şirketi için yeni tarihli “Kbis”) ibraz edilmesi gereklidir. 
8- Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne hafta içi ve hafta sonu 7/24 başvuruda bulunulması mümkündür 
Acil durumlarda Konsolosluk Çağrı Merkezi’ne hafta içi ve hafta sonu 7/24 başvurulması mümkündür. Fransa’dan yapacağınız aramalar için doğrudan +33 1 80 14 63 35 numarasını kullanabilirsiniz. Türkiye’den yapılacak aramalar için +90 312 292 29 29 numarası hizmet sunmaktadır. 
Saygıyla duyurulur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın