• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

HLM kiracıları oturdugu evi satın alabilecek. Hükümet genelge yayınladı.

Fransa’da hükümet sosyal konut HLM’leri satışı ile ilgili yeni genelge yayınlandı.

25-05-2019
Medyaparis Haber Merkezi


    Fransa'da hükümet sosyal konutların kiracılarının oturdukları evleri satın alabilmesi için, harekete geçti. Fransa’da hükümet sosyal konut HLM’lerin sosyal konutların satışı ile ilgili yeni genelge yayınladı.

    Mayıs ayında yayınlanan genelgeye göre HLM’de oturan kişilerin, oturdukları daireyi satın almaları kolaylaştırılacak. Bakanlar Kurulu'nun yayınladığı genelgeye göre Fransa'daki sosyal konutların  her yıl yüzde birinin satılması planlanıyor O da yaklaşık Fransa genelinde 45000 daireye tekabül ediyor. 

    Bakanlar kurulunda kabul edilen karara göre yeni genelge 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek. Alınan yeni karar ile yıllık 45 bin HLM konutunun satılması planlanıyor.

      Fransa'da HLM sektöründe gazetecilerin yaptığı araştırmalarda pekçok yolsuzluk ve rüşvet olaylarının olduğu ortaya çıktı. Normalde evrakları tamam olan  kiracı adaylarından yaklaşık 8 yıla kadar ev çıkmasını beklerken bu süre kaç bin  avro ödendiğinde 2 haftaya kadar inebiliyor. Geçtiğimiz aylarda bazı HLM şirketin üst düzey yöneticileri yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle görevden alındı. 

   Yeni genelge ile HLM konutlarını kiralayan organizasyon, alıcıya dairenin ilk ödemesi sonrası 10 yıla kadar sürebilecek. Bu sürede satılan daire yeni sahibi tam olarak dairenin tapusuna sahip olamayacak. Bu sürede HLM yönetimi dairedeki büyük tamiratlardan da sorumlu olacak. Belirlenen süre sonrası daire tamamen yeni sahibine devredilecek.

    Fransa genelinde HLM'lerden her yıl 20 milyar Euro'luk ciro elde edilirken yaklaşık 10 milyon insan ise sosyal konutlarda ikamet ediyor. 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın