• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları. İstanbul-Paris rotası için en ucuz uçak bileti Ocak, Mart.

Geç rezervasyon nedeniyle Türklerin %57’si en uygun fiyatları kaçırıyor.

01-06-2019
Medyaparis Haber Merkezi

Ucuz Uçak Bileti Bulma Yolları

Seyahat Tarihlerinizi Esnek Tutun. Tek Yön Biletlere de Bakın. E-Bültenlere Üye Olun. Alternatif Havayollarına Bakın. Biletinizi Erken Alın. Alternatif Rotalar Deneyin

   Ucuz uçuşlar her zaman daha ucuza gelmeyebilir. Bagaj veya uçak içi ikram vergilerin dahil olup olmadığını kontrol edin.

     İstanbul-Paris rotası için en ucuz uçak bileti bulabileceğiniz aylar Ocak, Mart ve Kasım ayları. Fakat bu aylarda gerçekten avantajlı bir alışveriş yapmak istiyorsanız en az 22 hafta öncesinde rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ocak ve kasım döneminde oldukça soğuk bir iklime sahip olan Fransa için mart ayında kısmen daha yumuşak bir iklimle karşılaşabilirsiniz.

    En uygun uçak bileti bulabileceğiniz zaman dilimleri seyahat edilecek adrese göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin Akdeniz ülkelerinin büyük bir kısmı için en ideal zamanlar ocak ve şubat ayları. Bu aylarda bilet fiyatları çok büyük oranlarda düşebiliyor. Aynı bölge için yaz sezonunun girişi olan haziran ayında da sezon ortasına göre yine daha uygun bilet fiyatlarıyla karşılaşabiliyorsunuz

Seyahat tarihlerinizi esnek tutun

    Uçak bileti fiyatları gidilecek döneme bağlı olarak değişiyor. Birçok kişi Yılbaşı, Noel, Kurban ve Ramazan Bayramı gibi dönemlerde tatile çıkmayı tercih ediyor. Yine ülkemizde okulların tatil olduğu, en çok izinlerin kullanıldığı Haziran-Ağustos arasındaki dönemde yüksek talepten dolayı uçaklar dolu oluyor. Bu dönemlerde uçak biletlerinin daha yüksek olduğunu unutmayalım.

 Seyahat için esnekliğiniz varsa tatil dönemlerinin dışındaki tarihler için seyahat planlayın.

   Eğer uçuş tarihleriniz bu dönemlerin başlangıç ve bitiş dönemlerine mecburen denk geliyorsa, büyük ihtimalle daha pahalı uçacaksınız anlamına geliyor. Bu tarihlerde seyahate çıkmanız kesinse sık sık kampanyaları ve uçak bileti fiyatlarını gözden geçirin. Ucuza uçmak için erkenden bilet almanız şart.

   Tatil zamanınız yaklaşıp da hala bilet almadıysanız sonra bilet fiyatları neden bu kadar yüksek demeyin. Bu dönemlerde nispeten en ucuz bileti ancak sabah oldukça erken veya gece geç saatlerdeki uçuşlarda bulabilirsiniz. Eğer havalimanından otelinize veya evinize ulaşımın pratik ve sorunsuz olacağını düşünüyorsanız bu saatleri tercih edin.

   Hafta ortası uçmak, hafta sonu uçmaya göre daha ucuz, çünkü bir çoğumuz hafta sonu bir yerlere gitmeyi tercih ediyoruz. Uzmanlar hafta ortası uçmanın %10 kadar tasarruf sağlayacağını söylüyor. En uygun bilet bulmak için bakacağımız gün çarşamba ve perşembe öğleden sonrası; bunu salı ve cumartesi günleri izliyor.

   Ülke içi uçuşlarda en uygun fiyatları yakalama dönemi 21 gün öncesi. Bu dönemdeki fiyatlar ortalama fiyat %8 daha ucuz. Son 2 haftada bilet fiyatları ortalama fiyatlara göre %5 artıyor, son hafta ise bu oran %30’a çıkıyor.

   Uluslararası bilet fiyatlarında, yerel uçak bileti fiyatlarındaki kadar dalgalanma olmuyor. Seyahat tarihinden 34 gün öncesindeki fiyatlar, 6 ay öncesindeki fiyatlara göre %4 daha düşük. Seyahatin 28 gün öncesine kadar bilet fiyatları hemen hemen aynı seyrediyor. Seyahatten 18-28 gün önceki fiyatlar en uygun fiyatlar. 
    Yurtiçi ve yurtdışı en ucuz uçak bileti bulmak için çok başarılı mobil uygulamalar var elimizde. IOS veya Android uçak bileti uygulamaları ile biletinizi dilediğiniz yerde dilediğiniz zaman arayabiliyorsunuz.
     Çoğu havayolunda, en ucuz koltuklar satıldıktan sonra kalan koltuklar daha yüksek fiyatlara satılıyor. Özellikle yoğun seyahat dönemlerde, rezervasyonunuzu geç yaparsanız bu size pahalıya mal olabilir. Havayolu firmaları bilet fiyatlarında günlük hatta saatlik değişiklikler uygulayabiliyorlar. Genellikle uçuş tarihine yaklaşıldıkça bilet fiyatlarında artış görülüyor.
En uygun fiyatlı uçak biletini bulmak için, tüm destinasyonlar göz önünde bulundurulduğunda, ortalama 27 hafta öncesinden aramaya başlamak gerekiyor. Erken rezervasyon yapmayı ne yazık ki hala öğrenemedik. Geç rezervasyon nedeniyle Türklerin %57’si en uygun fiyatları kaçırıyor.

    Havayolları firmaları uçaklarını doldurmak ister elbet. Öngörülen zamanda hedeflenen bilet satış ve doluluk oranlarına ulaşamazlarsa hemen daha düşük fiyatlı bilet kampanyaları başlatırlar. Eğer tam da bu dönemde bilet arayan şanslılardansanız fırsatı yakaladınız anlamına geliyor.

    Eğer seçtiğiniz rota üzerinde en iyi uçak bileti fiyatlarını yakalamak istiyorsanız bazı uçak bileti arama motorlarının uyguladığı fiyat alarmı seçeneğini kullanın. Sürekli sayfa yenilemek veya her gün bilet fiyatlarını kontrol etmek yerine fiyat uyarısı oluşturun. Gideceğiniz yeri, tarihi giriyorsunuz. Alacağınız biletin fiyatı düştüğünde otomatik bir e-postayla anında haberdar oluyorsunuz.  Nadiren de olsa uçuş tarihi yaklaştıkça fiyatlar düşebilir. Bilet satın almak için son dakikaya kadar beklemek işi tamamen şansa bırakmak demek. Risk almayı seviyorsanız biletinizi geç alın. Araştırma için vaktiniz yoksa fiyat alarmı seçeneklerini kullanma alışkanlığı edinin.
   Ucuz bilet bulmayı bir alışkanlık haline getirin. Önünüze gelen uçuşlara takılmadan gideceğiniz şehrin ucuz bilet fırsatları sunan havalimanları varsa onları araştırıp oralara ucuz bilet var mı diye bakın. Aktarma yaparak daha ucuza gidebiliyorsanız, söylenmeden bu yolu deneyin.

   Genellikle gidiş-dönüş bileti almak ucuza gelir. Diğer yandan farklı havayolu firmalarından tek yön gidiş ve dönüş almak bazen daha ucuz olabilir. Birçok uçak bileti arama motoru uygulaması bunu bizler için yapabiliyor, deneyin. Rekabetin çok yüksek olduğu destinasyonlarda bunu özellikle aklınızda tutun. Hemen herkesin cebinde kredi kartı var. Harcadığınız her kuruşu mil biriktiren kartlarıyla yapın. Ucuz uçak bileti kampanyaları ile promosyonlu bilet fırsatları doğduğunda hızlı karar verin; en uygun uçak bileti bulmak için teknolojiyi kullanın. Mobil uygulamalarla artık kolayca bilet alabiliyoruz; bilet araması yaparken kullandığınız web tarayıcının geçmişini silmeyi unutmayın

    Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları, uzun süren resmî tatillerin başlaması ile birlikte tatil için Türkiye’ye gelir. Bu ülkelerden gelen ve çoğunlukla Türk yolcuları taşıyan charter uçaklar, dönüşte yeterli sayıda yolcu bulamazlar ve bu nedenle bu dönemlerde ucuz uçak bileti bulmak çok daha kolaylaşır. 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın