• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Paris'in banliyolarından en fakir bölge Seine-Saint-Denis.

Paris'in banliyolarındaki yoksulluk oranı giderek artıyor. Paris'in En zengin bölgesi Hauts-de-seine en fakir bölge Seine-Saint-Denis.

03-06-2019
Medyaparis Haber Merkezi

   Paris'in banliyolerindeki yoksulluk oranı giderek artıyor.
Geçtiğimiz günlerde Fransa'nın yoksullaşması konusunda yapılan bir anket sonucunda Paris banliyolarında yoksulluk seviyesinin giderek arttığını ortaya çıkardı.

   Zenginler daha zengin oluyor. Ile-de France bölgesini kapsayan zengin ve fakir arasındaki farkları kapsayan yoksullaşma araştırmasında Fransa'daki zengin ve fakir arasındaki en belirgin ve bariz uçurum Paris'te.

   Yoksullaşma planlama Kalkınma Enstitüsü (IAU), tarafından gerçekleştirilen araştırmada yaklaşık 12 milyon kişinin % 18'inin zenginlerden oluştuğunu, zenginlerin neredeyse toplumun üçte birini oluşturduğu ortaya çıkardı. 2015 yılında yoksulluk oranı yüzde 15,9 olarak açıklanmıştı. Yine Yapılan araştırmada Paris'in en zengin bölgesi Hauts-de-seine (92) olurken Fransa'nın en fakir bölgesi ise Seine-Saint-Denis (93) bölgesi olduğu ortaya çıktı.

Ancak iç banliyölerde birçok şehirde, kademeli olarak yapılan sehirleşme ve ekonomik planlamanın genel yoksulluğunu telafi edemedigi Montreuil, Pantin, Bagnolet, Bagneux, Ivry veya Villejuif'teki yoksullaşmanın sebebleri olarak gösterildi

   Özellikle bu bölgelerde bulunan büyük HLM binaları ve eski  konutların olması şehirlerde "çok önemli sosyal karşıtlıkların" ortaya çıkmasına sebeb olarak gösteriliyor. Paralel olarak iş sektörlerininde fakirleşmesine ve çoğunlukla Seine-Saint-Denis ve daha az ölçüde Val-de-Marne'de yoğunlaşan yoksul toplumların yarısında ise satın alma gücünde gözle görülür bir düşüş olduğu ortaya çıktı

   Paris'te özellikle konut fiyatlarında ve kiralardaki artış  bu bariz belirginliği daha da ortaya çıkarıyor. Fransa genelinde HLM'lerden her yıl 20 milyar Euro'luk ciro elde edilirken yaklaşık 10 milyon insan sosyal konutlarda ikamet ediyor. 
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın