• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • hhttps://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Paris'te 70 yıl sonra tüm zamanların sıcaklık rekoru kırıldı.

Tüm Avrupa'da sıcaklık rekorları kırılıyor. Başkent, Paris 70 yıldan sonra 1947'de ölçülen 40.4 ° olan rekorunu Perşembe günü 42.6 °C ile kırdı.

26-07-2019
Medyaparis Haber Merkezi 

    Paris, 1873'te meteorolojik araştırmaların başlamasından bu yana en sıcak gününü yaşadı. Bir aydan daha kısa bir süre içinde kısa süreli ama etkili olan iki sıcak hava dalgası ile karşılaşan Paris 72 yıl aradan sonra perşembe günü en sıcak gününü yaşadı. Termometreler 42.5 dereceyi gösteririken Temmuz ayının aynı döneminde ölçülen meteorolojik değer olarak kayıtlara geçti. 

Hiç bu kadar sıcak olmamıştı 

   Paris son sıcaklık rekorunu 28 Temmuz 1947 senesinde gölgede 49,4 derece ile kırmıştı, bugün Paris'in birçok semtinde sıcaklık 42 dereceye çıktı.

FRANSA'DA 20 BÖLGE KIRMIZI ALARMA GEÇTİ
    Fransa Meteoroloji Servisi 20 bölge için kırmızı alarma geçildiğini duyurdu. Aşırı sıcaklık alarm planlarının devreye geçtiği bu bölgelerde olan belediyeler, vatandaşların ve özellikle çocuk ve ihtiyarların sıcaklıklarda fazla etkilenmemesi için uyarılar yapıyor. Ayrıca, bölge valileri tarafından son alınan kararlarla 'canlı hayvan taşıma yasağı' artık uygulamaya konuyor.

FRANSA'NIN 80 BÖLGESİNDE KURAKLIK İLE İLGİLİ YASAKLAR GELDİ

   Aşırı sıcaklık ve yağmur yağmaması sebebi ile Fransa'nın 80 bölgesinde kuraklık ile ilgili yasaklar uygulamaya kondu. Araç yıkamak, çim sulamak, özel yüzme havuzlarını doldurmak yasaklandı.

BAZI ARAÇLAR TRAFİĞE ÇIKAMIYOR
    Aşırı sıcaklık ile birlikte baş gösteren hava kirliliğine karşı Paris, LyonNantes, Lille, Annecy gibi şehirlerde 'temiz motoru' olmayan araçların trafiğe çıkmaları yasaklandı. Üretim tarihlerine göre 0-1-2-3-4-5 kategorilerinde olan araçlardan sadece 0-1-2 kategorisinde olan araçlar trafiğe çıkabiliyor. Fransa Devlet Demir Yolları (SNCF) müşterilerine 'mecbur değillerse' tren yolculuklarını iptal etmelerini öneriyor, bu çağrı özellikle 'kırmızı alarm' verilen bölgelere yapılan yolculuklar için yapılıyor.


 Sıcak hava dalgasının Cuma akşamından itibaren yavaş yavaş terk ederek mevsim normallerine dönmesi bekleniyor. 2013'deki tüm Avrupa'yı etkisini alan sıcak hava dalgasından sonra 15. 000 kişi hayatını kaybetmişti. 

      Sıcak hava dalgası özellikle Avrupa'da Almanya, Belçika, Fransa ve İngiltere'de etkisini gösteriyor. Bu ülkelerde, geçen ay görülen aşırı sıcakların ardından, sıcak hava dalgasının bir kez daha hayatı olumsuz etkilemesi beklenirken, uzmanlar iklim değişikliğini sebep olarak gösteriyor.

İngiltere

İngiltere'de Meteoroloji Kurumunca, 39 derece ile bugüne kadar görülen en sıcak günün kayıtlara geçebileceği belirtildi.

Kurumun açıklamasında, "Sıcak hava dalgaları, olağanüstü hava olaylarıdır. Ancak araştırmalar, iklim değişikliğiyle bunların daha yaygın hale gelebileceğini ve muhtemelen düzenli olarak görülebileceğini gösteriyor." ifadesine yer verildi.

Sıcaklıkların en çok başkent Londra ve etrafını etkilemesi beklenen ülkede, acil servis yetkilileri, nehre giren 3 kişinin boğulmasının ardından serinlemek için nehirlerde yüzmenin tehlikesi konusunda uyardı.

Bugüne kadar en yüksek sıcaklığın 38,5 ile Ağustos 2003'te ölçüldüğü ülkede, vatandaşların dışarı çıkarken dikkatli olmaları, bol su içmeleri ve yaşlıların kontrol edilmesi istendi.

Bir demir yolu firması, sıcaklar nedeniyle Londralılara bugün seyahat etmeme tavsiyesinde bulundu.

Sıcakların raylarda bükülmeye neden olacağından bazı hatlarda seferlerin iptal edilebileceği ya da ertelenebileceği belirtildi. Buna bağlı olarak, seferlerde gecikme ya da trenlerde aşırı kalabalıklar görülebileceği uyarısı yapıldı.

Ayrıca trenlerin raydan çıkmaması için yavaş gidileceğinden yolculukların uzayabileceği kaydedildi.

- Almanya

Almanya'nın Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinin Geilenkirchen kentindeki NATO üssünde dün yapılan ölçümde termometrenin 40,5 dereceyi gösterdiği belirtilerek bunun Almanya'da 1881'den itibaren ölçülen en yüksek sıcaklık olduğu ifade edildi.

Meteoroloji uzmanları, bugün ülkenin batısında sıcaklıkların daha da artabileceği uyarısında bulundu.

Almanya'da en sıcak gün daha önce 6 Temmuz 2015'te 40,3 dereceyle Bavyera eyaletindeki Kitzingen kentinde ölçülmüştü.

Öte yandan Almanya Birinci Futbol Ligi ekiplerinden Paderborn kulübü, sıcaklık sebebiyle öğleden sonra yapacağı antrenmanı iptal ettiğini duyurdu.

Bild gazetesinin haberinde ise Aşağı Saksonya eyaletinde bazı göllerin kuruduğu ve balıkların öldüğü belirtildi.

Geilenkirchen kenti Belediye Başkanı Georg Schmitz de belediye çalışanlarına bugün dondurma ısmarladığını duyurdu.

- Belçika

Belçika'da dün 1881'den bu yana "en sıcak" gün yaşandı. Ülkede, termometrelerin 38,9 dereceyi göstermesi üzerine Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü (RMI) tarihinde ilk kez alarm seviyesini kırmızıya yükseltti.

Bugün ise Belçika'nın bazı bölgelerinde sıcaklıkların 40 dereceyi aşması bekleniyor.

RMI, halkı yüksek sıcaklıklara karşı önlem almaları yönünde uyardı. Bu kapsamda vücudun sıvı kaybının önüne geçilmesi için bolca su tüketilmesi, doğrudan güneş ışınlarına maruz kalınmaması ve dışarıdaki aktivitelerin en aza indirilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Ülkede kırmızı alarmın, cumartesi gecesi kaldırılması bekleniyor.

- Hollanda

Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsüne (KNMI) göre, ülkede son 75 yılın en sıcak günü 41,7 derece ile bugün kayda geçti.

KNMI tarafından, Hollanda'da aşırı sıcaklardan dolayı verilen turuncu alarmın (ikinci derecede önemli) cumartesi gününe kadar devam edeceği belirtildi.

Öte yandan, Hollanda Sağlık Refah ve Spor Bakanlığına bağlı Halk Sağlığı ve Çevre için Ulusal Enstitüsü (RIVM), salı gününden itibaren uygulamaya koyduğu Ulusal Aşırı Sıcaklık Plan'ını açıkladı.

RIVM, aşırı sıcaklardan ozon seviyesindeki artış nedeniyle bazı bölgelerde "hava kirliliği alarmı" da verdi.

Ülkede, dün sıcak hava şartlarına karşı alınan önlemler kapsamında, asfalt yolların erimesini engellemek için yollara tuz döküldüğü ve Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda pistlere su püskürtüldüğü açıklanmıştı.

- Avusturya'da sıcak hava dalgası

Ülkede 253 yıllık hava sıcaklığı ölçüm tarihinin en sıcak yazlarından biri yaşanıyor.

Avusturya Meteoroloji ve Jeodinamik Enstitüsünün (ZAMG) yaptığı ölçümlere göre, bugün ülkenin özellikle batı bölgelerinde sıcaklığın 38 dereceye yükselerek rekor seviyeye ulaşacağı bildirildi.

ZAMG Sözcüsü Alexander Orlik, 2019'un ülkede yapılan hava sıcaklığı ölçüm tarihinin en sıcak yazlarından biri olduğuna işaret ederek "2019 yazını, Avusturya'nın 253 yıllık ölçüm tarihinin en sıcak 5 yaz mevsiminden biri olduğunu söyleyebiliriz." ifadesini kullandı.

Avusturya'da 30 derece ve üzerindeki sıcak gün sayısının da önceki yıllara göre ciddi artış gösterdiğini vurgulayan Orlik, özellikle ülkenin batı bölgeleri başta olmak üzere Bregenz ve Innsbruck gibi şehirlerde sıcak gün sayısının önceki yıllara göre 10 gün daha arttığını belirtti.

Öte yandan bu ayın başında başkent Viyana'da kurak ve sıcak gecen yaz mevsimi nedeniyle yangın çıkma ihtimali çok yüksek olduğu için piknik yapılan bölgelerde mangal ya da ateş yakılması yasaklanmıştı.

- İtalya

Tüm Avrupa'yı etkisi altına alan sıcaklıklar, İtalya'da da alarm seviyesinin yükselmesine neden oldu.

Ülke genelinde etkisini gösterecek sıcak hava dalgası, bazı kentlerde kırmızı alarm verilmesine yol açtı.

İtalya Sağlık Bakanlığı, bugün için sıcaklığın 40 derece ile zirve yapmasının beklendiği Floransa, Roma, Cenova, Torino, Perugia, Torino, Bolzano, Brescia, Frosinone, Rieti, Trieste, Pescara ve Verona gibi 13 kentte "aşırı sıcak hava" uyarısı yaptı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın