• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • hhttps://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Eski cumhurbaşkanlarından Jacques Chirac, 86 yaşında hayatını kaybetti.

Eski cumhurbaşkanlarından Jacques Chirac, 86 yaşında hayatını kaybetti.

26-09-2019
Medyaparis Haber Merkezi

Fransa eski cumhurbaşkanlarından Jacques Chirac 86 yaşında hayatını kaybetti.

Damadı Frederic Salat-Baroux, uzun süredir sağlık sorunları yaşan Chirac'ın 'bu sabah sevdiklerinin yanında huzur içinde yaşama veda ettiği' bilgisini paylaştı.

Chirac, 1995 ve 2007 yılları arasında cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştı.

29 Kasım 1932 yılında Paris'te doğan Chirac, 5. Cumhuriyet tarihinin en renkli siyasetçilerinden birisi olarak biliniyor. 40 yılı aşkın siyaset yaşamı boyunca milletvekilliği, bakanlık, başbakanlık ve Paris belediye başkanlığı görevlerinde bulundu.

Paris'te Siyasal Bilgiler Fakültesi okuyan Chirac, ünlü devlet adamlarının yetiştiği Ulusal İdare Okulu'nda da (ENA) eğitim gördü. 1967 yılında Georges Pompidou'nun Cumhurbaşkanı olarak görev yaptığı dönemde, Çalışma Bakanı olarak hükümete giren Chirac, toplu sözleşme görüşmelerindeki inatçı tavrıyla "boldozer" lakabıyla anıldı.

Paris belediyesindeki usulsüz işe alımlar ve çalışmadan maaş alanlar yüzünden açılan davalarla başı uzun süre ağrıyan Chirac, cumhurbaşkanlığı dokunulmazlığı gerekçe gösterilerek bu duruşmalarda uzun süre yargılanmadı. Chirac, Paris Belediye Başkanlığı dönemindeki yolsuzluk iddiaları ile ilgili açılan davada ancak 2011 yılında mahkeme karşısına çıktı.

Chirac, Almanya'nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder ile birlikte 2002 yılındaki Kopenhag Zirvesinde Türkiye'nin AB üyeliği konusunda lehine bir karar çıkmasında önemli rol oynamıştı.

Kopenhag Zirvesinde, Türkiye’nin Kopenhag kriterlerine uyum yönünde 2002 yılı içinde kaydettiği ilerlemelerin olumlu karşılandığı belirtilerek, AB Komisyonu'nun görüş ve tavsiyeleri ışığında, Aralık 2004’te toplanacak Zirvenin Türkiye’nin Kopenhag siyasi kriterlerini yerine getirdiği yönünde bir karar alması durumunda müzakerelerin gecikmeksizin başlanacağı vurgulanmıştı.

Fransa ve Türkiye'nin arasını açan ve ikili ilişkilerin uzun süre gerginleşmesine yol açan "Fransa Ermeni soykırımını tanır" ifadesiyle 2001 yılında kabul edilen yasa yine Chirac zamanında yürürlüğe girdi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın