• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • hhttps://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Vatandaşlık testini Fransa'da geçebilir misiniz. Online Deneyin.

Vatandaşlık testini Fransa'da geçebilir misiniz. Online Deneyin.

23-12-2019
Medyaparis Haber Merkezi


Buradan kendinizi test edebilirsiniz. 

Fransa'da 2018 yılında 110 bin kişi vatandaşlığa kabul edildi. Son 10 yılın verilerine göre her yıl 100 binin üzerinde farklı ülke vatandaşına Fransız pasaportu verildi. Brexit ile birlikte Fransa'da kalıcı oturum almak isteyenlerin sayısı artarken, aralarında Türklerin de olduğu on binlerce kişi Fransız vatandaşlığına geçmek için sırada bekliyor.

Söz konusu mülakata hazırlanmak için başvurulan Le Livret du Citoyer olarak bilinen kitapçık, Fransa'nın değerlerinden sembollerine kadar birçok konuda ülkeyi tanıtan bilgiler içeriyor. Aynı kitapçık, Fransız hükümetinin kadın erkek eşitliğine inanmayan bir kişinin vatandaş olmasını reddedebileceği konusunda başvuranlara uyarılarda bulunuyor.

Bir test niteliği taşıyan mülakatta başvuranlara Fransa'nın mevcut cumhurbaşkanının kim olduğu, kaç yıllığına seçildiği, kabinede kaç bakan bulunduğu, bazı bakanların isimleri ve görevleri, geçmişte görev yapmış bazı cumhurbaşkanlarının isimleri, ülke tarihine damga vurmuş bazı siyasiler ve sanatçılar, Fransız ihtilalinin hangi yılda başladığı, ülkenin milli marşı ve ülkenin belli başlı sembollerinin ne olduğu gibi sorular soruluyor.

Kitapçıkta verilen bilgilere hazırlandığınızın farkında olan kamu görevlileri, kitapçıkta bulunan bilgilerin dışına çıkarak, başvuran kişinin ne kadar entegre olduğunu anlamak için farklı sorular sorabiliyor. Bunlar arasında bir derneğe üye olup olmadığı, komşularının kimler olduğu, çevresinde daha çok hangi milliyetten insanların bulunduğu ve Fransız mutfağına özgü belli başlı yemekleri bilip bilmediğine yönelik sorular bulunuyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın