• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa'da yapılan yeni bir çalışmada kirlilik kadınların adet dönemini de etkiliyor.

Fransa'da yapılan yeni bir çalışmada kirlilik kadınların adet dönemini de etkiliyor.

22-01-2020
Medyaparis Haber Merkezi

Fransa'da yapılan yeni bir çalışma, birçok hastalığın nedenlerinden biri olarak gösterilen hava kirliliğinin kadınların adet dönemini de etkilediğini ortaya koydu.

Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü'nde (Inserm) 184 kadın üzerinde yapılan araştırma kapsamında, maruz kalınan kirlilik düzeyleri test edilerek, hormonal seviyeleriyle karşılaştırıldı.

Bilim insanları, araştırma sonucunda elde edilen bulgular ışığında bir kadının adet döngüsünün uzunluğunun, bulundukları ortamda ölçülen hava kirliliğine bağlı olarak artabileceğini ortaya koydu. Buna göre uzmanlar, metreküp başına her 10 mikrogramlık kirlilik artışının, adet döngüsünün foliküler fazında yaklaşık 0.7 gün uzamaya yol açtığını belirtti.

"Çalışma yeni bir hipotez yarattı" diyen Inserm araştırmacısı Rémy Slama ayrıca "Atmosferik kirliliğin adet döngüsünü kontrol eden ekseni bozabileceğini" öne sürüyor.

Daha önce atmosferik kirlilik çalışmalarının akciğerler, kan dolaşımı, kalp, beyin ve üreme organları ile ilgili problemlerle bağlantılı olarak yapıldığını belirten araştırmacılar, ayrıca şimdiye kadar kirliliğin yumurtalık aktivitesi ve adet döngüsündeki fazlar üzerindeki etkisine bakılmadığını da hatırlattı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın