• Anasayfa
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa turizmini Koronavirüs salgını vurdu.

Fransa turizmini Koronavirüs salgını vurdu. Fransa 2020 yılı için Çinli turistleri gözden çıkardı.

24-02-2020
Medyaparis Haber Merkezi

Çin'de ortaya çıkan koronavirüs salgını dünya turizmini de vurdu. Yılda yaklaşık 90 milyon turist ağırlayan Fransa 2020 yılı için Çinli ziyaretçileri gözden çıkardı. Fakat salgının dünyaya yayılması genel anlamda turizmi etkiledi.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, koronavirüs salgını nedeniyle turist sayısının geçtiğimiz haftalarda beklentilerin yüzde 30 ila 40 gerisinde olduğunu açıkladı.

Amerikan CNBC kanalına konuşan Le Maire, "Koronavirüs kitlesel bir sağlık krizi olmanın yanı sıra ülke ekonomilerini de tehdit ediyor, özellikle turizm alanında. Fransa'da her yıl sadece Çin'den 2,7 milyondan fazla ziyaretçi geliyordu. 2020 için bu sayıyı tamamen gözden çıkarmamız gerekecek" ifadelerini kullandı.

Fransa ekonomisinin yüzde 8’ini turizmden elde edilen gelirler oluşturuyor.

Türkiye'de turizm sektörü koronavirüsten etkilendi mi?

Türkiye’nin 2020 turist hedefinin 58 milyon olduğunu söyleyen Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Koronavirüsün Türkiye turizmini etkilemeyeceğini" söyledi.

Bakan Ersoy, ocak ayının sonunda konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Çin ile ilgili büyüme beklentimiz var. En kötü bu büyüme beklentisini etkiler. Toplam Türkiye turizm kapasitesinde büyük bir ölçüt değil. Çinlilerin nasıl reaksiyon göstereceğini bilmiyoruz. Bu sene böyle bir büyüme bekliyorduk. O büyüme gerçekleşmez. Türkiye'nin turist profilinde çok etkili bir sayı değil. Nerelere sıçrar, nerelere etki yapar bunları konuşmak için erken" ifadelerini kullanmıştı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın