• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • hhttps://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa'da evde kalan halk internet trafiğini nerede ise 10 kat arttırdı.

AB'de olası çökme tehlikesine karşı çok yüksek çözünülürlükteki yayınların kalitesi düşürüldü.

31-05-2020
Medyaparis Haber Merkezi


   Evde kalan yaklaşık 65 milyon Fransız internet kullanımında rekora doğru gidiyor.
 
   Fransa'da 16 Mart'ta uygulanmaya başlayan sınırlı sokağa çıkma yasağı kapsamında uzaktan çalışma ve Milli Eğitim Bakanlığı platformlarının çoğunda çocuklar için çevrimiçi kurslar sosyal platformlar yalnızlık ve can sıkıntısının üstesinden gelebilmek için dizi akışı Netflix, YouTube, Amazon, gibi internet kullanımı internet ağlarındaki veri yoğunluğunu artırdı.
 
    Fransa'da Telecom federasyon yetkilileri Cumhurbaşkanı Emmanuel macron un 16 Mart pazartesi günkü konuşmasından buyana  Fransa'da telekonferans ve tele çalışmanın, 9 kat arttığına telefon görüşmelerinin ve video konferansların hacminin 3 katına çıktığını internetteki veri alışverişlerinin WhatsApp veya mesajlar gibi sosyal iletişim ağlarının 5 kat arttığını belirttiler.

 Özellikle video ve televizyon yayınlarının ve oyunları internet üzerindeki yükü en çok artıran unsurlar olduğu belirtilirken. kullanıcıların mobil ağlar yerine evlerinde bulundukları yerlerdeki wi-fi Ağlarını kullanmalarını tercih etmeleri mobil operatörler üzerindeki yükü hafifleteceğini belirttiler. Özellikle veri alışverişini Gece saatlerinde ya da kimsenin olmadığı saatlerde gerçekleştirmesi gerektiğini Bu sayede internet altyapı sağlayıcıları ve serverlardaki ısınmanın önüne geçilebileceğini  belirtiler.

 Netflix ve YouTube gibi, iki sosyal ağ tam genişlikte bant genişliği tüketmemek için videoların kalitesini sınırlandırdı.

 Avrupa genelinde netflix video yayınları hızında %25 azalma olduğunu açıklarken YouTube ise cuma günü Avrupa'daki yayın kalitesini 30 gün boyunca düşürecek.
 
    10 Mart'tan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilen İtalya'da internet kullanımı, %70 oranında artarken İspanya da yaklaşık %40 artış olduğu belirtildi.
 
Yetkililer Futbol karşılaşmaları yılbaşı kutlamaları gibi büyük etkinlikleri yönetmeye alışkın olduklarını ancak bu defaki durumun süreklilik arzettiğini telefon operatörleri ve internet sağlayıcıları internet kullanımındaki artışın sürekliliği ve bazı serverların ısınma riski ve arıza ile karşı karşıya kalabileceği sebebiyle her saat başı kontrol edildiğini ve Fransa genelinde 15.000 teknisyen mühendis internet altyapısının kesintisiz devam edebilmesi için hizmet verdiğini belirtti.
 
     Fransa genelinde bugüne kadar tıkanma dolayısı ile herhangi bir internet erişim kesintisi de yaşanmadığını belirtildi. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın