• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • hhttps://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Dünya nefes aldı. Salgın Fransa'da Dünya'da hava kirliliğini azalttı.

Salgın Dünya'da hava kirliliğini azalttı. Avrupa''de yılda 68.000 kişinin ölümünün sebebi hava kirliliği.

01-04-2020
Medyaparis Haber Merkezi


2019'daki aynı döneme göre % en az30-40 lık bir düşüş var.

   Koronavirüs salgınının etkilerini azaltmak için hava yolu firmalarının seferlerini iptal etmesi Otomobillerin trafiğe çıkmamaları hava kirliliğimi de önemli oranda azalttı.  Avrupa Hava Güvenliği Örgütü'nün (EuroControl) 26 Mart 2019 ile 24 Mart 2020 tarihlerine ait karşılaştırmalı verileri, Avrupa kıtası üzerindeki hava trafiğinin geçen yıla göre ciddi oranda azaldığını gösteriyor.

Salgın Dünya'da hava kirliliğini azalttı. Avrupa'da yılda 68.000 kişinin ölümünün sebebi hava kirliliği.

    Azot dioksit, en önemli üç hava kirleticisinden biri. Avrupa Çevre Ajansı'nın Ekim ayı ortasında yayınlanan hava kalitesi hakkındaki son raporuna göre, AB'de yılda 68.000 kişinin erken ölümünden sorumlu.


    Avrupa Çevre Ajansı'nın (EEA) verileri de salgın sonrası birçok ülkede hayatın neredeyse durma noktasına gelmesi hava kirliliğini azalttığına dikkat çekiyor. Avrupa genelinde 3 bin noktada anlık hava kirliliğini ölçen EEA'ya göre bazı kentlerde havadaki azot dioksit oranı yaklaşık olarak yarı yarıya düştü.

     Çin' de karantina ve yasak sonrasında Uzaydan rahatlıkla farkedilebilen hava kirliliğinde gözle görülir değişiklik gözlenirken ABD'deki bir Üniversitede virüsün çevre üzerindeki etkisine yönelik araştırmasında, azalan hava kirliliği sonrasında binlerce kişiyi erken ölümden kurtardığı sonucunu ortaya koydu.

   Geçen yıl Ekim ayında Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından Fransa ikaz edilmiş, Paris, Lyon, Marsilya veya Nice gibi büyük şehirlerde normalde izin verilen hava kirliliği sınırının hayli ötesine geçildiğini çok tehlikeli sınırlara yaklaştığı gerekçesi ile uyarılmıştı.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın