• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • hhttps://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

PARİS'TE NUFUS NEREDEYSE YARI YARIYA AZALDI.

HER 10 KİŞİDEN BİRİNİN PARİS DIŞINDA İKİNCİ BİR EVİ VAR.

09-04-2020
Medyaparis Haber Merkezi


    Paris nüfusu yüzde 40'a yakın azaldı. O eski halinden eser yok şimdi.

   Fransa'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle  Paris'te 16 Mart  gününden itibaren  uygulamaya konulan kısmi sokağa çıkma yasağı sonrasında nüfusun 4'te 1'lik kesiminin Paris'i terk ederek farklı yerlere gittiği ortaya çıktı. 17 Mart'tan sonraki günlerden sonra 200.000 Parisli sakin başkentten ayrıldı.

    Günübirlik ziyaretçi % 30 civarında.


    Fransa'da alınan tedbirler kapsamında halk sadece işe gitmek, zaruri market ihtiyaçlarını karşılamak, acil durumlarda eczane veya hastaneye gitmek ve evin 1 kilometre etrafında tek başına 1 saat süreyle yürüyüş için sokağa çıkabililiyor. Fransa istatistik Enstitüsü Kurumu INSEE  tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada Paris'te nüfusun dörtte birinin şehri terk ederek başka yerlere gittiği sonucu ortaya çıktı. Bu rakama günübirlik ziyaretçiler ve Turistlerin'de Paris banliyolarında bulunan insanların da (%30) yasak kapsamında Paris'e gelmemeleri nedeniyle nüfusun yüzde 40'a yakın azaldığı belirtildi.  

     PARİS'TEKİ HER 10 KİŞİDEN BİRİNİN PARİS DIŞINDA İKİNCİ BİR EVİ VAR. 

       Şehirde yaşayan Fransızların yaklaşık %11'i Paris dışındaki bir bölgeye yerleşmeye gitti. Şehir dışına çıkan Fransızların Paris'e birkaç saat mesafefe bulunan bölgeleri tercih ettiği ortaya çıktı. Kısmi sokağa çıkma yasağı sonrasında Şehirde ikamet eden nüfusun % 11'inin  Normandiya ve Atlantik Britanya kıyılarında Hauts-de-seine'de ikinci bir evlerinin bulunduğu  INSEE yapılan çalışmada ortaya çıktı. 

       INSEE yapılan çalışmada Telefon Operatörleri tarafından sağlanan verilerin de kullanıldıgını rakamlarının yeni gelen verilere dayanarak güncellenecegi de belirtildi. 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın