• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • hhttps://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Danıştay'dan Fransa'da polisin drone ile halkı kontrol etmesine yasak geldi.

Danıştay'dan Fransa'da polisin drone ile halkı kontrol etmesine yasak geldi.

20-05-2020
Medyaparis Haber Merkezi

     Fransa'da Danıştay, korona virüs salgını nedeni Mart ayının ortasından bu yana, Paris Polis Teşkilatından vatandaşları "drone" ile kontrol etmesini yasakladı.

   Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Fransa'da polis yasaga uymayanları drone yardımı ile havadan kontrol ediyordu. Danıştay başkent Paris'te polisin  optik zum ile donatılan, 80 ila 100 m yüksekliğinde ve geniş açılı film çekebilen uzaktan kumandalı cihazlar tarafından toplanan görüntüleri vatandaşlara gerekçe göstermeden kayıt altına almasını kanunlara aykırı bularak, drone uçurmayı yasakladı.

    İki Fransız davacı dernek, İnsan Hakları Birliği ve dijital savunuculuk grubu Quadrature du Net Paris'teki drone uçuşlarına karşı dava açtı. İnsan Hakları Avukatı Patrice Spinosi, 'Daha evvel bizim de öne sürdüğümüz gibi Danıştay burada söz konusu durumu yasal bir gerekçeye dayandırılmamış kişisel veri kullanımı olduğu değerlendirmesinde bulunmuştur" ifadelerini kullandı.

    Paris'te valilik drone profesyonellerinin birkaç dakikalık normal bir çekim için en büyük zorluğa sahip olduğu konusunda Paris üzerinden uçma yetkisi vermişti. Danıştay ise polisin drone kullanması ile ilgili kararında, drone kameralarının polisin yerdeki kişileri tanımlamasına izin verebileceğini, "kişisel veri koruma kurallarına aykırı olarak kullanılabilecek riskler olduğunu" belirtti.
     Paris Emniyet Müdürlüğü, tarafından sokağa çıkma yasağına uymayanları tespit etmek ve uyarı mesajı yayınlamak üzere sesli uyarı da yapabilen 20'den fazla drone kullanıyordu. Danıştay'ın kararı sonrası bugünden itibaren polis başkentte salgın nedeni ile drone uçuramayacak.

     Polisin 24 Mart ve 24 Nisan tarihleri ​​arasında Fransa'daki denetlemeleri sırasında ülke çapında 251 gözetim uçuşu gerçekleştirdiği belirtildi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın