• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • hhttps://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Bu yıl karayolu ile Türkiye'ye gitmek mümkün olacak mı? Merak edilenler!

Karayolu ile Türkiye'ye gitmek isteyenlerin merak ettikleri sorular haberimizde.

28-05-2020
Medyaparis haber Merkezi


     Gurbetcilerin aklındaki soru 'Karayolu ile Türkiye"ye gitmek mümkün mü?'

    Yeni tip koronavirüs SARS-CoV-2 pandemisi nedeniyle uluslararası uçuşlara kısıtlama getirilmesi Avrupa’da yaşayan Türklerin yaz tatili planlarını da etkiledi. Yaz tatili için Türkiye’yi tercih eden yüzbinlerce Türk’ün hayali Avrupa’nın uçuş yasağını kaldırmasına bağlı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın 15 Haziran’dan itibaren aralarında Türkiye’nin de olduğu Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki üçüncü ülkelere de uçuş yasaklarının kaldırılması için girişimlerde bulunulduğunu açıklaması umutları artırdı.

   Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İstanbul Milletvekili ve TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Komisyon Başkanı Zafer Sırakaya DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Avrupa’daki Türklerin yaz tatillerini Türkiye’de geçirebilmeleri için bütün hazırlıkların tamamlandığını söyledEvde karantina uygulaması

Yurtdışından gelenlerin belirli merkezlerde 14 gün karantina altında tutulması uygulamasına kısa süre önce son verildiğini belirten Sırakaya, mevcut uygulamaya göre bu durumda olanların 14 gün boyunca evlerinde kalmaları gerektiğini söyledi.
Türkiye’nin pandemi sürecini iyi yönettiğini dile getiren AKP’li vekil, “Böyle giderse yaz tatiline kadar karantina tedbirlerinin de tamamen kalkması söz konusu olabilir. Ama dinamik bir süreç. Sürekli değişiyor. Önümüzdeki haftalar belirleyici olacak. O yüzden tatile çıkmadan önce vatandaşlarımızın bağlı oldukları konsolosluklardan güncel bilgileri almalarında yarar var” ifadelerini kullandı.

Havalimanlarında test uygulamasına ise devam edileceğini belirten Zafer Sırakaya, “Türkiye’ye giriş yapan her vatandaşımıza test yapacakmış gibi hazırlıklarımızı yapıyoruz. Ancak testler herkese yapılacak mı yoksa tesadüfen seçilen kişilere mi uygulanacak, bunu o günün şartları belirleyecek” diye konuştu.


Avrupa’daki Türkler bu yaz “sıla yolu” olarak tabir edilen güzergahı kullanarak da Türkiye’ye gelebilecek.

   Fransa ve avrupa'da yaşayan pek çok Avrupalı Türk Koronavirüs sebebi ile bu yıl Türkiye"ye gitmenin mümkün olup olamıyacağını araştırıyor, işte merak ettikleriniz!

     Koronavirüs salgını, bu yaz Türkiye'ye gitmek isteyen binlerce Türk vatandaşının planlarını bozdu. Çoğu, Avrupa sınırlarını kullanarak Türkiye'ye arabayla gitmek mümkün olup olmadığını merak ediyor.
     Gerçekten de, birkaç ay boyunca birçok ülkenin sınırları koronavirüs pandemisine karşı kapandı. Bununla birlikte, Fransa gibi, bazı ülkeler yabancılara kapılarını yeniden açmaya başladı. Avrupalı ​​liderler arasındaki Alman Başbakanı Angela Merkel, 15 Haziran'dan itibaren Schengen bölgesinin yeniden faaliyete geçeceğini duyurdu.
   Sonuç olarak, Türk kökenli birçok vatandaş, başta Sırp ve Bulgar olmak üzere sınırlar üzerinden Türkiye'ye araba ile seyahat etme olasılığını bilmek istiyor.
Türklerin kullandığı transit ülkelerin açıklamalarına göre haberler güven verici. Böylece, ikamet ettikleri şehirlere göre, Türk kökenli vatandaşlar aşağıdaki birkaç ülkeden geçmek zorunda. Aslında birçok vatandaş Türkiye'ye gitmek için Almanya, Avusturya, İtalya, Macaristan, Hırvatistan, Slovenya, Yunanistan, Sırbistan ve Bulgaristan üzerinden geçiyor.
   Sınırlar zaten açık
Avrupa kararını beklemeden Hollanda, İsveç, Portekiz ve Slovenya sınırlarını uluslararası sınırlara getirmeden ilk kez sınırlandı. İtalya da 3 Haziran'dan itibaren onlara katılacak. Öte yandan, Çek Cumhuriyeti kapılarını sadece "güvenli" kabul edilen ülkelerin vatandaşlarına açmayı planlıyor 13 Haziran'dan itibaren ülkeye girişi sınırlamak isteyen Polonya da takip edecek.
    Açılmayı bekleyen sınırlar
Avrupa ülkeleri arasında koordinasyon eksikliği ile karşı karşıya olan Alman Şansölyesi basına yaptığı açıklamada, Fransa, Almanya, İsviçre ve Avusturya'nın 15 Haziran'dan itibaren Belçika'nın aksine hiçbir kısıtlama olmaksızın ortak sınırlarını yeniden açacağını söyledi sadece güvenli gördüğü ülkeler için. Aynı tarihte Hırvatistan, Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarına da kısıtlamalar getirecek.
15 gün sonra, İspanya ve Yunanistan "normal" moda dönerek Fransa'ya katılacaklar.
    Geçiş sınırları
Macaristan ilk başta ülke üzerinden geçiş yapmak isteyen yolcuların ülkeye dönmeden önce bir form doldurmaları gerektiğini açıklamıştı. Ancak yerel basında çıkan haberlere göre, 25 Mayıs'tan itibaren Avrupa vatandaşları sınırda testten vazgeçen Sırbistan için özgürce seyahat edebiliyorlar.
Öte yandan Bulgaristan, yalnızca transit geçiş yapan kişiler dışında belirli sayıda kısıtlama getirecek. Böylece Bulgaristan'da kalmamayı kabul eden Türk vatandaşları ülkeyi serbestçe geçebilirler.
  Türkiye sınırlarını yeniden açacak mı?
15 Mart itibariyle Türkiye, koronavirüsle savaşmak için hava, kara ve deniz sınırlarını kapatmıştı. 6 Mayıs'ta Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan aşamalı dekontaminasyon planına göre, Türkiye, virüsü taşımayı başaran ülkelerle sınırlarını 15 Haziran'da yeniden açmayı umuyor. Benzer şekilde Türkiye, her şey yolunda giderse 1 Haziran itibarıyla Bulgaristan ve Yunanistan ile ilgili tüm kısıtlamaları kaldıracağını açıkladı.
Ayrıca, İçişleri Bakanlığı 9 Mayıs'ta yurt dışından dönen Türk vatandaşlarının artık 14 günlük konutlarda karantinaya alınmayacağını bildiren bir kararname yayınlamıştı. Sınırlarda yapılan tıbbi muayeneden sonra, vatandaşları sevk eden doktorlar tarafından uzaktan takip edilecek.
Sonuç olarak, Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşları olağan sınırlar üzerinden Türkiye'ye seyahat edebilirler.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın