• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • hhttps://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Le Figaro manşete taşıdı: 'Erdogan Sultan De Libye.'

Le Figaro manşete taşıdı: 'Erdogan Sultan De Libye.'

21-06-2020
Medyaparis Haber Merkezi

   Darbeci Hafter'e bağlı milislerin işgali altındaki Libya'da savaşın gidişatını değiştiren Türkiye'nin başarısı, Fransız basınında yer aldı. Le Figaro gazetesi, Jean-Marc Gonin imzalı, "Libya'nın Sultanı Erdoğan" (Erdoğan Sultan De Libye) başlıklı bir makale yayınladı. Makalede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya'daki hamlelerine dikkat çekildi.

Geçtiğimiz yıl; Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Rusya ve Fransa tarafından desteklenen darbeci Hafter'in, başkent Trablus ve uluslararası tanınırlığa sahip, Fayiz es-Serrac'ın başında olduğu meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'ni (UMH) devirmek için harekete geçtiği belirtildi.

Haziran 2020'deki tezatın dikkat çekici olduğu aktarılan makalede, "Hafter, hükümet birlikleri tarafından yapılan bir karşı saldırı sırasında ele geçirdiği tüm yerleri kaybetti." denilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Değişim Recep Tayyip Erdoğan'ın eseridir. Türk Cumhurbaşkanı, var gücüyle Fayiz es-Serrac'a arka çıkarak, ona askerler, silahlar ve binlerce Suriyeli savaşçı sağlayarak, durumu tersine çevirdi ve bu devletin (Libya) geleceğine karar verecek pozisyona geldi."


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın