• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Le Drian 'Çin'de Uygurlara karşı 'kurumsallaşmış baskı sistemi' uygulanıyor.'

Le Drian 'Çin'de Uygurlara karşı 'kurumsallaşmış baskı sistemi' uygulanıyor.'

01-03-2021
Medyaparis Haber Merkezi

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Birlemiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Çin'in Doğu Türkistan'da Uygur Müslümanlara yönelik "kurumsallaşmış baskı sistemini" kınadığını söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyi'nin çevrim içi video konferansında konuşan Fransız yetkili, "Çin'in Sincan bölgesinden, Uygurlara karşı haksız uygulamalar ve büyük ölçekli kurumsallaştırılmış bir gözetim ve baskı sistemi gösteren tanıklıklar ve doğrulayıcı belgeler aldık" diye konuştu.

Çin yönetimi Sincan ve Tibet'teki sosyo-ekonomik gelişmeyi, Çin'in insan haklarına verdiği önemin "parlayan bir örneği" olduğunu iddia ediyor.

ABD ve Avustralya'dan gelen raporlara göre en az bir milyon Uygur Doğu Türkistan'daki "toplama kamplarında" hapsedildi ve bazıları "zorunlu çalıştırma" ya da "zorla kısırlaştırma" ya maruz kaldı.

Zorla çalıştırma ve kısırlaştırma programlarını reddeden Pekin ise söz konusu kampların halkı dini aşırılık ve ayrılıkçılıktan uzak tutmayı amaçlayan "mesleki eğitim merkezleri" olduğunu belirtiyor.

Fransız Dışişleri Bakanı ayrıca, Belarus'ta "bir dizi önemli insan hakları ihlallerinin" olduğunu, Suriye'de Esad yönetiminin halkın demokratik taleplerine şiddetle yanıt vermeye devam ettiğini ve Rusya'da Alexey Navalny'nin ölümden döndükten sonra hapsedildiğini vurguladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın