• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransız parlamentosu, rızası olsa dahi 15 yaşı, tecavüz olarak onayladı.

Fransız parlamentosu,15 yaş cinsel eylemi, tecavüz olarak onayladı.

16-03-2021
Medyaparis Haber Merkezi

   Fransız parlamentosu, 15 yaş altı reşit olmayanlara yönelik her türlü cinsel eylemi, bu kişinin rızası olsa dahi tecavüz olarak gören cinsel şiddet yasasını onayladı.

Mahkemeler artık 15 yaşından küçük biri ile cinsel birliktelik yaşayan bir yetişkine 20 yıla kadar hapis cezası verebilecek. Cinsel rıza yaşı ensest ilişkilerde 18'e çıkarıldı.Ülkede şu ana kadar 15 yaş altı bireylerin cinsel ilişkiye girmesinin suç sayılabilmesi için ilişkide rıza olup olmadığına bakılıyordu.

Ancak buna bazı istisnalar getirildi. İki kişinin arasındaki yaş farkı 5'i geçmediği taktirde, cinsel birliktelik otomatik olarak tecavüz suçu olarak sayılmayacak.

Fransa Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti bu konuda, "Daha yeni 18 yaşına girmiş birinin 14 buçuk yaşındaki biriyle, rızaya dayalı cinsel ilişkisinin tecavüz olarak değerlendirilmesini istemiyoruz" dedi.

Söz konusu yasa ayrıca, 15 yaşından küçük olanları internette cinsel eylemlerde bulunmaya teşvik eden yetişkinlere 10 yıla kadar hapis ve 150 bin euro para cezası öngörüyor.

Milletvekilleri tarafından kabul edilen metnin, nihai kabulü için iki meclis üyelerinden oluşan ortak bir komite tarafından incelenmesi gerekiyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın