• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • hhttps://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis
DİTİB Paris bölgesi dernekleri bir araya gelerek sorunları masaya yatırdı.
16-12-2018
Medyaparis haber Merkezi

DİTİB Paris Bölge dernekleri bir araya gelerek sorunları masaya yatırdı.


    Fransa (ile-de-France) Paris bölgesi  dernekleri  bir araya gelip  sorunlarını masaya yatırıp varolan ve olası gelebilecek sorunlara çözüm fırsatı elde ettiler. Ditib Merkez binasında düzenlenen toplantıya Paris Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Mustafa Can, Paris Din Hizmetleri Ataşesi Hüseyin Avni Böge, Fransa İslam Konseyi Başkanı (CMCF) Ahmet Oğraş, Avukat Selçuk Demir ve dernek yöneticileri başkanlarının katılımı ile gerçekleştirildi.

    İyi dil bilenimiz dini bilmiyor, İyi din bilenimiz mevzuatı ve dili bilmilliyor.
     1901 yılında yürülüğe giren laiklik  Kanunu'na göre kurulan vakıflar ve dernekler  sadece dini alanda faaliyet gösterebiliyor en önemli özelliği ise sadece emlak vergisinden (taxe fonciere)'den muaf olması, yine yapılan bağışlarda vergiden muaf tutuluyor. Dezavantajları ise başka Dernek bünyesinde herhangi bir faaliyette bulunulaamadığından Fransada'ki herhangi bir başka kurumlardan herhangi bir bağış alamıyor. Alması durumunda ise hukuki olarak Laiklik ilkesine aykırı harekette bulunmuş oluyor. Yerel siyasilerle ve valiliklere diyaloğa girmesi ise ayrı bir sorun oluşturabiliyor.

 Alınan bağışlarda makbuz verilmeli. 
   1905  dernek bünyesinde işletilen ticaret haneler prensip olarak vergiden muaf tutulurken 3 ana şartı da yerine getirmesi gerekiyor. Birinci olarak öncelikli  bir ticarethane gibi kar hedefi gütmemesi, gerekirken yapılan kazanımların dernek bünyesinde kalması zorunluluğu bulunuyor. 2. Önemli şart ise benzer ticarethaneler ile rekabet amacı ile kurulmaması gerekliliği. Sunulan bizmet ve ürünler konusunda rakabet herhangi bir ticaret konumu ile rekabet etmemesi gerekiyor. 3. olarak da vegiden muaf tutulması için vakıf veya Dernek bünyesinde bulunan ticaret hanelerin cirosunun yıllık 61.000€ geçmemesi zorunluluğu bulunuyor.
    Dernekler bünyesinde işletilen ticarethanelerde ayrı mustakil bir şirketin olması gerekliliği gelir vergilerinin ve diger vergilerin ödenmesi belirli şartlar altında ihale ile kiraya verilmesi derneklerin sağlıklı işlemesi açısından uygun olacağı olası karşılaşılabilecek sorunların ortadan kalkacağına vurgu yapıldı.
    Düzenlenen toplantıda Fransa'da hukuken tanımlanan Laiklik ilkesinede açıklık getirildi. 1905 kanununa göre ilk olarak Din ve vicdan özgürlüğünün birbirinden ayrı olması 2. olarak da din işlerinin devlet işleri ile ayrı olması 3. insanların dini ve sosyolojik çeşitliliği ne olursa olsun siyasilerin ve idarecilerin saygılı olması gerekliliği. Dernekler bünyeainde çalışabilecek işçi stajer çalıştırılmasında da birtakım kolaylıklar vergiden muafiyetleri sözkonusu.
    Ayrıca olası herhangi bir mali kontrolde Şirketlerde hukuken 3 yıl Derneklerde 7 ila 10 yıl geriye yönelik kontrol edilebildiği konusunda dernek yöneticileri uyarılırken. Gerekli evrak ve muhasebe işlemlerinin belirtilen şartların göz önüne alınarak azami hassasiyetin gösterilmesi dernek ve şirket mevzuatlarına uyulması konusunda uyarıldı. Gerçekleştirilen toplantıda vakıf ve Dernekler Kanunu yönetmelikler hakkında bilgilendirilirken dernekler karşılaştıkları farklı sorunlar ve tecrübeleri hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Ditib Paris (Île-de-France) bünyesinde 7000 civarında öğrenci Türkçe dini bilgiler ve çeşitli alanlarda öğrenim görüyor.

    Ditib Paris (Île-de-France) bünyesinde 7000 civarında öğrenci Türkçe  dini bilgiler ve çeşitli alanlarda öğrenim görürken 93 civarında dernek bulunuyor. Fransa İslam Konseyi bünyesinde ise  Magreb ve Türk dernekleride dahil olmak üzere Fransa genelinde 2.500 civarında derneği barındırıyor.

  
329 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın