• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Türk asıllı Agnes Evren, Paris’in 15 bölgesinde belediye başkanı seçildi.

Türk asıllı Agnes Evren, Paris’in 15 bölgesinde belediye başkanı seçildi.

29-06-2020
Medyaparis Haber Merkezi

     Fransa’da bir ilk daha bu seçimlerde gerçekleşti Türk asıllı siyasetçi Agnes Evren, yerel seçimlerin ikinci turunda, başkent Paris'in 15. bölgesinde % 50'den fazla oy alarak belediye başkanı seçildi.

    250 bini aşan nüfusuyla Paris’in en kalabalık ilçesi olarak bilinen Paris’in 15 bölge belediye başkan yardımcılığı görevini yürüten Agnès Evren 27 Aralık 1970 yılında  2019 yılında Avrupa Parlamentosu Üyesi olarak seçildi. O zamandan bugüne Çevre, Halk Sağlığı ve Gıda Güvenliği Komitesi ve Dilekçe Komitesi'nde görev yapmakta. Komite görevlerine ek olarak Evren, parlamentonun Afganistan, Filistin ve Akdeniz Birliği Parlamenterler Meclisi ile ilgili delegasyonlarının bir parçasıdır. Aynı zamanda URBAN Intergroup üyesi. 

   Fransa’ya yıllar önce göç eden 9 çocuklu bir Türk ailenin kızı olan 48 yaşındaki Evren, siyaset alanındaki kariyerine 2001 yılında Paris’in 15. Bölgesinde Belediye Başkan Yardımcısı olarak başladı.

    Ev kadını bir anne ve tüccar bir babanın kızı olarak mütevazi bir ailede büyüyen Agnes Evren, parti içinde özellikle bir dönem Maliye ve Ekonomi Bakanı olarak görev yapan François Baroin ve Paris Bölgesi Meclis Başkanı Valerie Pecresse’in güçlü himayesi altında görülüyor.

    2015 yılındaki bölge seçimlerinden sonra Avrupa Parlamentosu’na seçilene kadar Valerie Pecresse’in, eğitim ve kültürden sorumlu yardımcısı olarak görev yaptı.  Evli ve 14 ile 11 yaşlarında bir kız, bir erkek çocuk sahibi olan politikacı, ailesinin siyaset dünyasındaki kariyerine büyük destek verdiğini belirtiyor. 49 yaşındaki Agnès Evren Cumhuriyetçiler Partisinden aday oldu Pantheon-Sorbonne Üniversitesi mezunu.


 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın