• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa’nın ’Bozkurtlar’ kararına Türkiye’den tepki.

Türk Federasyonundan 'Bozkurtlar' hareketi kararına ilişkin açıklama geldi.

05-11-2020

Medyaparis Haber Merkezi

Fransa Türk Federasyonundan, Fransız hükümetinin ülkede tüzel kişiliği bulunmayan "Bozkurtlar" hareketinin lağvedilmesine yönelik aldığı karara ilişkin "Fransa Bakanlar kurulunda alınan bir dizi karar bizleri ziyadesiyle şaşırtmakta ve üzmektedir." açıklaması yapıldı.

Federasyon Başkanı Orhan İlhan imzalı açıklamada, son günlerde Fransa'da demokrasi ve hukuk devleti ilkeleri açısından üzücü ve endişe verici gelişmelerin yaşandığı belirtildi.

"Fransa Türk Federasyonu ve bağlı kuruluşlar kurulduğu günden bu güne kadar hiçbir surette yasaların dışına çıkmadı, hiçbir suça ve hukuksuzluğa meyletmemiş, toplum düzenini bozacak, barış ve kardeşliğe gölge düşürecek hiç bir eylemin içinde bulunmamıştır." ifadelerine yer verilen açıklamada, Fransa'daki Türk toplumunun Fransız toplumuyla samimi kardeşlik içerisinde, Fransa yasalarına sonuna kadar bağlı kalarak, devlet yetkilileriyle iyi ilişkiler kurduğuna ve faaliyetlerini tamamen demokratik zeminde yürüttüğüne işaret edildi.

Teşkilat mensupları ve Fransa'daki Türk vatandaşlarına tahriklere kapılmamaları, provokasyonlar karşısında dikkatli olmaları, huzur, barış ve güvenliği bozacak davranışlardan uzak kalmaları çağrısında bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi.

"Herkes emin olsun ki, biz Fransa Türk Federasyonu olarak gelişmeleri yakından takip ederek derneklerimizin ve vatandaşlarımızın haklarını demokratik hukuk zemini içerisinde sonuna kadar savunacağız ve demokrasinin, özgürlüğün, kardeşliğin ve eşitliğin bayraktarlığını yapmaya sonuna kadar devam edeceğiz. Fransa hükümetine ve siyasilerine güvenimiz tamdır, aklıselimle hareket edeceğine ve Fransa Anayasası'na bağlı kalacaklarına yürekten inanıyoruz."

Fransa'da bugünkü Bakanlar Kurulunda tüzel kişiliği bulunmayan "Bozkurtlar" adlı hareket, "kine, ayrımcılığa teşvik ettiği ve şiddet olaylarına sebep olduğu" gerekçesiyle lağvedilmişti.


    Dışişleri Bakanlığı, Fransız hükümetinin ’Bozkurtlar’ isimli hareketin lağvedildiği açıklamasına tepki gösterdi. Fransa’da sözü edilen bir oluşumun olmadığı belirtilen açıklamada, "Hayal ürünü olan bu oluşumu ele alırken, dünyanın pek çok ülkesinde de kullanılan son derece yaygın ve kanun dışı hiçbir boyutu olmayan sembollerin yasaklanması kabul edilemez" ifadelerine yer verildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bugün Fransız hükümeti tarafından lağvedildiği açıklanan ’Bozkurtlar’ isimli bir hareket olmadığı esasen bilinmektedir. Söz konusu ülkenin münferit birtakım kişilere ve bu kişilerin eylemlerinden hareketle böyle bir hareket ve oluşum varmış gibi hayal mahsulü kararlara tevessül etmesi içinde bulunduğu çelişkili psikolojinin son tezahürü olmuştur. Öte yandan, hayal ürünü olan bu oluşumu ele alırken, dünyanın pek çok ülkesinde de kullanılan son derece yaygın ve kanun dışı hiçbir boyutu olmayan sembollerin yasaklanması kabul edilemez" denildi.

’FRANSIZ HÜKÜMETİNİN, BUGÜN ALELACELE BU ADIMI ATMASI İBRETLİKTİR’

Fransa makamlarının uygulamasının çifte standartlı yaklaşımın son örneği olduğu belirtilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Ne yazık ki kendileri söz konusu olduğunda ifade özgürlüğünün hiçbir şekilde sınırlanamayacağını savunanlar, başkaları söz konusu olduğunda ifade özgürlüğüne rahatça kısıtlama getirebilmektedir. Bu ikiyüzlü anlayış artık alıştığımız çifte standartlı yaklaşımın son örneğidir. Bu karar aynı zamanda Fransız hükümetinin artık tamamen Ermeni çevrelerin esiri haline geldiğini de göstermektedir. Yıllardır ülkesinin her köşesinde açık faaliyet gösteren terör örgütü PKK ve FETÖ uzantısı derneklere müsamaha eden, Fransa’daki Türk çıkarları ve toplumuna yönelen şiddeti, gösteri ve ifade özgürlüğü gerekçesiyle cezasız bırakan Fransız hükümetinin, bugün alelacele bu adımı atması ibretliktir."

’KARARA KARŞI EN SERT ŞEKİLDE MUKABELE EDECEĞİMİZİ VURGULUYORUZ’

Açıklamada, Fransız hükümetinin böylelikle, ülkesindeki fanatik Ermeni diasporasının son aylarda dozu giderek artan ve Türk vatandaşları ile Türk diplomatik temsilciliklerini hedef alan kışkırtma, tehdit ve saldırılarını görmezden gelmeye devam ettiği kaydedildi. Açıklamanın devamında, "Şiddetin önüne geçmek bahanesiyle bugün sergilenen bu ikiyüzlü tutum ve alınan provakatif karar, diplomatlarımızın canına kasteden terör örgütü ASALA başta olmak üzere Fransa’dan himaye ve destek gören PKK, FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelede Fransa’nın olumsuz sicilini de yeniden hatırlatmaktadır. Fransa’daki Türk toplumunun örgütlenme, ifade ve gösteri özgürlüğünün evrensel insan hakları ve düzenlemeleri bağlamında muhafaza edilmesi gerektiğini ve alınan bu karara karşı en sert şekilde mukabele edeceğimizi vurguluyoruz" ifadeleri yer aldı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın