• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa'da bulunan Avrupa'nın en büyük bulut şirketindeki veriler kül oldu.

OVHcloud, ABD devleri Amazon Web Services, Microsoft’un Azure ve Google Cloud ile rekabet halinde.

10-03-2021
Medyaparis Haber Merkezi

Fransız bulut bilişim şirketi OVHcloud'un, Strazburg'taki tesisinde çıkan yangında sunucuların büyük kısmının yok olduğu duyuruldu. Firma, geçtiğimiz günlerde ilk kez halka arz planlarını başlattığını açıklamıştı.

  Avrupa'nın en büyük bulut bilişim şirketinde çıkan yangın sonucu aralarında resmi hükümet sayfalarının da bulunduğu milyonlarca web sitesi devre dışı kaldı.

     Fransa'nın Strasbourg kentindeki Avrupa'nın en büyük bulut bilişim şirketi OVHcloud'a ait tesiste dün yangın çıktı. Yaklaşık 100 itfaiyecinin müdahale ettiği yangın saatler sonra kontrol altına alınabildi. Yangın nedeniyle dört veri merkezinden biri kullanılamaz hale gelirken diğerleri de hasar gördü. Sunucuların hasar görmesi sonucu banka, mağaza ve hükümet kurumlarına ait sitelerinin de aralarında bulunduğu milyonlarca web sitesi devre dışı kaldı.

Şirket, gece yarısından kısa bir süre sonra çıkan yangının dört veri merkezinden birini yok ettiğini ve diğerine zarar verdiğini söyledi. Yetkililer, yangın sonrası sunucuların bulunduğu diğer birimlerin de geçici olarak kapatıldığını belirtti.

Avrupa'nın en büyük bulut hizmetleri sağlayıcısı ayrıca Fransız hükümeti de dahil olmak üzere müşterilerine yangının ardından felaket kurtarma planlarını etkinleştirmeleri çağrısında bulundu.

Şirket CEO'su Octave Klaba da Twitter'da yaptığı açıklamada, "Şu anda tesise giremiyoruz. Bu yüzden SBG1, SBG3 ve SBG4 çalıştırılamıyor" ifadelerini kullandı.

Şirket, müşterilerini yangının nedenleri ve sonuçları hakkında bilgilendireceğini de dile getirdi.

1999 yılında Klaba tarafından kurulan OVHcloud, pazara hakim olan ABD devleri Amazon Web Services, Microsoft’un Azure ve Google Cloud ile rekabet halinde.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ayrıntı vermeden potansiyel bir halka arz sürecini başlattığını açıklayan şirket, Fransa'daki 17, dünya genelindeki ise 32 veri merkezinden biri. Yangından etkilenen sunucuların Fransa, İngiltere, Polonya'daki hükümet sayfaları da dahil olmak üzere 3.6 web sitesine hizmet verdiği belirtildi.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın