• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa’da yeni kimlik Kartı dönemi başlıyor. Dünyanın en güvenli kimlik belgelerinden biri olacak.

En çok sahte kimlik Kartı vakası Türkiye, Balkanlar veya Tayland gibi ülkelerde gerçekleşti.

16-03-2021
Medyaparis Haber Merkezi


    Fransa’da 2 Ağustos 2021 tarihinden itibaren yeni kimlik kartı dönemi başlıyor. Biyometrik kimlik kartları zamanla tüm Fransa genelinde yaygınlaştırılması düşünülüyor. İlk uygulama ile seçilen birkaç bölge ile yenileme işlemine başlanılması düşünülüyor. Uzmanlara göre, kredi kartı formatında küçük olacak olan yeni Elektronik kimlik kartı dünyanın en güvenli kimlik belgelerinden biri olacak. 

    Yeni kimlik belgesinin uygulamaya konulacağı Salı günü Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir duyuru ile resmi olarak duyuruldu. Yeni kimlik belgesi birkaç yıl öncesinde dağıtımına başlanan yeni ehliyetlere benzerken, görme engelliler için üzerinde yardım unsurları bulunacak. Uygulamaya konulan yeni kimliklerde kimlik hırsızlığıyla en etkili bir şekilde mücadele edilmesi de düşünülüyor. Yeni kimlik belgelerinde üzerindeki bir çip içinde iki parmak izi ve sahibinin biyometrik bir fotoğrafı saklı olacak. İçişleri Bakanlığının açıklamasında yeni kimlik belgesi, içerdiği güvenli çip sayesinde kayıp veya hırsızlık durumunda bu kartın yenilenmesini veya yeniden verilmesinide çok daha çabuklaşacak. 

     2020'de 33 bin Fransız vatandaşı kimlik hırsızlığı kurbanı olurken en çok Türkiye, Balkanlar veya Tayland gibi ülkelerde sahte kimlik kartı kopyalama vakaları gerçekleşti.

     Fransız vatandaşları kayıp ve hırsızlık gibi pek çok durumlar halinde ilgili mercilere giderek şikayette bulunmuyor. Her yıl Fransa genelinde 33. binden fazla Fransız vatandaşı kimlik kartı hırsızlığı kurbanı oluyor. Geçtiğimiz 2020 yılı içerisinde güvenlik güçleri sahte evrak ile dolaşan 9 bin kişiyi yakaladı. Yine geçtigimiz yıl covid-19 salgınına rağmen 33 bin 288 kimlik dolandırıcılığı  vakası gerçekleşti. Fransız turistlerin çoğunlukla tatillerini geçirdigi Türkiye, Balkanlar veya Tayland gibi ülkeler ise en çok sahte kimlik kartının üretildiği ülkeler arasında. Fransa'da 2019 yılında emniyet ve jandarma birimlerine 45 bin civarında şikayet kayıtlara geçti ve 8 binden fazla sahte kimlik belgesi ele geçirildi.

   Ayrıca çalıntı veya sahte belgeler kaçakçılık ve yasadışı göçü teşvik ediyor. Uzmanlara göre yasadışı sahte kimlik kartı pazarında 30 milyar avro gibi büyük bir rakkam da sözkonusu. Bakanlığın açıklamasında eski kimlik kartları üzerindeki kullanım süresi doluncaya kadar geçerli olacak, sürenin dolması halinde kayıp veya değiştirme esnasında ise yeni kimlik kartları ücretsiz olarak verilecek. 

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın