• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Saglık krizi nedeniyle Paris bölgesi 15.5 milyar avro'luk turist geliri kaybetti.

Turizm gelirleri Fransa'da ekonomide %8 oranında büyük bir paya sahip bulunuyor.

29-03-2021
Medyaparis Haber Merkezi

     Ile-de-France Bölgesel Turizm Komitesi'nin  açıkladığı rakamlara göre, sağlık krizi nedeniyle geçen yıl yabancı turist sayısında Paris'te tarihi düşüş yaşandı. Yaşanan kriz ile birlikte Paris 15,5 milyar avro'luk zarara uğradı. 

    Daha önceki yıllarda rekor katılımlara alışkın olan Paris bir önceki yıla göre yaklaşık 33,1 milyon daha az turist ziyaret etti. Geçtiğimiz hafta yayınlanan raporda, geçen yıl tüm tüm dünyada olduğu gibi Fransa genelinde uygulanan seyahat kısıtlamalarının yaygınlaşmasından sonra başkentin turizm gelirlerinin büyük zarar gördüğü belirtildi. Paris'te turist sayısı trafiğinin sağlık krizi nedeniyle 2020'de 33,1 milyon turiste düştüğü belirtildi.

    Geçtiğimiz yıl Paris ve Ile-de-France'de 12,6 milyon'u Fransız yolcu olmak üzere sadece 17,5 milyon turist ağırlandı 6,4 milyar avro turizm geliri elde edildi. Yaşanan sağlık kirizi sonrasında Fransa'da iç turizmde, ziyaretçi oranında % -56 oranında bir düşüş yaşandı. Paris'te 2019'a kıyasla 15,7 milyon daha az iç Fransız turist ziyaret etti. Bu zarar ise uluslararası yolcularla kıyaslandığında yaklaşık % -78 oranında bir düşüş gerçekleşti.

       Ile-de-France Bölgesel Turizm Komitesi'nin (CRT), başkentteki otellerin özellikle üst düzey işletmelerin gelirlerinin %70'ini turizmden elde edildiğini uluslararası ziyaretçi ve turist olmamasından muzdarip olduğunu, müze ve ziyaret yerlerinin yaşanan saglık krizi süresinde büyük zarar gördüğünü belirtti. Louvre ve Versailles Müzesi ziyaretçi sayısında % 76 oranında düşüş yaşandı. Paris'in de içinde bulunduğu ile-de-France bölgesinde rezervasyon ve yıllık otel ve konaklamaları, iş ve fuar diğer etkinliklerin art arda iptal etmesiyle dünyanın en çok ziyaret edilen şehri olan Paris'te turizm gelirleri azaldı ekonomik olarak büyük zarar gördü.

     Fransa genelinde turizm gelirleri ülke ekonomisinin gelirlerinde %8 oranında bir gelir payına sahip bulunuyor. Son verilere göre Fransa özellikle Paris, uluslararası turizmde için dünyanın en çok ziyaret edilen şehri olma ünvanını elinde bulunduruyor. Son yayınlanan rakamlara göre 2019 yılında 90 milyona yakın kişi ülkeyi ziyaret etmişti. Paris'te Turizm sektörü sayesinde Otel, Restoran, Ulaşım, Küçük esnaf ve benzeri pek çok alanda çalışanlarına maddi kaynak temin ediyor.

  Turizm, geliri Fransa'nın 2.3 trilyon euroluk ekonomisinde %8 oranında büyük bir paya sahip bulunuyor.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın