• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Macron Fransa'da uygulanacak olan yeni koronavirüs kararlarını açıkladı.

19:00-06:00 saatleri arasında da ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

31-03-2021
Medyaparis Haber Merkezi


    19:00-06:00 (gece) saatleri arasında da ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Kısıtlamalar dört hafta süreyle tüm Fransa'da genişletilecek. 

      Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 19 bölgedeki sokağa çıkma kısıtlamasının 3 Nisan'dan itibaren 4 haftalığına ülke genelinde uygulanacağını açıkladı. 

    10 kilometreden fazla uzağa gitmek yasaklandı. 26 Nisan'a kadar okullar kapatılacak. 5 Nisan'dan itibaren şehirler arası yolculuklar yasaklanacak.

    Fransa genelinde cumartesi gününden itibaren en az 3 hafta boyunca okulların ve kreş, kolej ve liselerin kapatıldığını duyurdu. Macron Ile-de-France ve Hauts-de-France'da halihazırda uygulanmakta önlemlerin bazı işyerlerinin kapatılmasını ve 10 km'den fazla seyahat yasağını içerdiğini söyledi. Macron Mart ayı ortasından bu yana 19 bölümde yürürlükte olan kısıtlamaların Cumartesi gününden itibaren dört hafta süreyle tüm Fransa'da genişletileceğini belirtti. yasakların uygulanmaya başlanacağı 4 hafta boyunca Fransız vatandaşlarınının evlerinden 10 kilometre uzağa gitmelerinin yasaklandığını duyurdu.

60-70 yaş aralığındaki kişiler 16 Nisan,50-60 yaş aralığındakiler 15 Mayıs ve 50 yaş altındaki kişiler haziran ortasından itibaren aşı olabilecek.

    Macron 55 yaşın üzerinde ve kronik hastalığı olanların olanların bugünden itibaren doğrudan AstraZeneca aşısı ile aşılayacak doktor, hemşire, eczacılarından randevu alabileceğini belirtti. "Fransa genelinde toplamda Toplamda 250.000 profesyonel, doktor, eczacı, itfaiyeci, hemşire ve veteriner hekim covid-19 ile mücadele kapsamında katkıda bulunmaya hazır.'' dedi.

   Mayıs ayından itibaren bazı işletmeler ile restoran ve kafelerin teraslarının açılmasına belirli koşullarda izin verilecek.

    Fransa Cumhurbaşkanı Macron açıklamasında çok yakında kısıtlamaların kaldırılması ile ilgili oluşturulacak olan takvimi açıklamak için yeniden konuşacağını söyledi.

Ülke genelinde temel ihtiyaç ürünleri satan mağazalar dışındaki tüm dükkanlar kapatılacak.

    ''Mayıs ortasından itibaren bazı işyerlerinde uygulanan kurallarla tekrar başlatacağız. Belirli koşullar altında terasların açılmasına izin vereceğiz ve Mayıs ortası ile yaz başı arasında kültür, eğlence sporu, etkinlikler, kafeler ve restoranlarımız için kademeli olarak yeniden açılma programı inşa edeceğiz. Çalışanlar, tüccarlar, serbest meslek sahipleri, girişimciler ve işletmeler için şu anda yürürlükte bulunan tüm düzenlemeler ise tekrar uzatılacak.Fransa dışında bulunan Fransa'ya dönmek isteyen yurt dışındaki Fransızlar istedikleri zaman Fransa'ya dönebilecekler ve sınır ötesinde günübirlik çalışan işçilerin yaşamlarını kolaylaştırmak için her şeyi yapacağız. Getirilen kısıtlamaları denetlemek için  ülke genelinde güvenlik güçleri sıkı kontroller yapacak.'dedi.

    Salgının hala hızlı şekilde yayılmaya devam ettiğini ifade eden Macron, şimdiye kadar alınan tedbirlerin doğru olduğunu belirtti. Macron, Kovid-19'un mutasyonlu türlerinin ülkede ve Avrupa'da hızla yayıldığını ve daha ölümcül olduğunu söyledi.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın