• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa İslam Konseyi (CFCM) 'Ramazan 13 Nisan'da başlayacak.'

Fransa İslam Konseyi (CFCM) 'Ramazan 13 Nisan'da başlayacak.

01-04-2021
Medyaparis Haber Merkezi


     Fransa'da Müslümanlar arasında her yıl tartışma konusu olan Ramazan Ayı'nın başlangıç tarihi ile ilgili Fransa İslam Konseyi (CFCM) bir açıklamada bulundu.

     CFCM'den yapılan açıklamaya göre, Ramazan ayı 13 Nisan Salı günü başlayacak. Ramazan Bayramı ise 13 Mayıs'ta gerçekleşecek. Fransa İslam Konseyi başkanı Muhammed Moussaoui, Ramazan ayı başlangıcının pandemi sebebi ile herhangi bir ilgisinin doğrudan etkilenmediğini oruç tutma koşullarını karşılayan ve hilali gözlemleyebilenlerin her zamanki gibi gözlemleyebileceklerini hatırlattı.

Bu yıl Fransa'da Ramazan ayı sokağa çıkma yasakları altında geçecek.

     CFCM, yetkilileri belirlenen sokağa çıkma yasaklarına saygı gösterilmesi ve özellikle ramazan ayının sosyal paylaşımın olduğu bir ay olduğu hatırlatılarak özellikle iftar sofralarında bu yıl aynı çatı altında yaşayan aile fertleri ile sınırlama çağrısında bulundu. Fransa'da yaşayan Müslümanlara sıhhi tedbirlere uyma konusunda yeterli imkanlara sahip olmayan camilerin Cuma namazlarını bir uygun şartlar oluşuncaya  kadar bir müddet ertelemeye çağırdı. 

       Paris Cami'inde geçtiğimiz günlerde Ramazan ayının hangi gün başlayacağı konusunda bir toplantı gerçekleştirmiş, düzenlenen toplantı sonrasında Fransa'da Ramazan'ın ilk gününün 13 Nisan'da başlanılması kararına varılmıştı.

RAMAZAN BAYRAMI HANGİ GÜN, HANGİ TARİHTE?

      Diyanet İşleri Başkanlığı her yıl yayınladığı dini günler takvimi içerisinde 2021 Ramazan ayı ile ilgili detayları paylaşmıştı. Bu yıl Ramazan’ın hangi tarihte başlayacağı ve ne zaman biteceği bilgileri de bu takvimde yerini almıştı. Ramazan ayı bu yıl 13 Nisan 2021 Salı günü başlayacak. 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü de son gün ve aynı zamanda arefe olacak.

Ramazan ayının sona ermesinin ardından başlayacak olan Ramazan Bayramı’nın ilk günü ise 13 Mayıs 2021 Perşembe günü olacak. Toplamda 3 gün sürecek olan bayram 14 Mayıs 2021 Cuma ve 15 Mayıs 2021 Cumartesi günü de devam edecek.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın