• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Paris'te bakanların restoranlarda gizli yemek yediği iddiasına soruşturma

Paris'te Covid önlemlerini ihlal eden 'lüks partiler' hakkında soruşturma.

05-04-2021
Medyaparis Haber Merkezi

     Fransa'da bazı bakanların da aralarında bulunduğu birçok hükümet yetkilisinin Covid-19 kısıtlamalarını ihlal ederek restoranlarda gizli yemek yediği iddiaları hakkında Paris Başsavcılığı soruşturma başlattı.

    Geçen hafta sonu bir Fransız televizyon kanalında yayınlanan belgeselde kimliği açıklanmayan bir kişi birçok bakanla iki ya da üç restoranda gizli yemek yediğini söyledi.

     Bu tür bir "suistimal" hakkında bilgi sahibi olunmadığını açıklayan İçişleri Bakanı Gerald Darmanin polisten iddiaları incelemesini istedi. Savcılık pazartesi yaptığı açıklamada, belgeselde adı geçen kişinin iddiasını geri çektiği yönündeki haberlere rağmen soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

     Fransız restoranları, koronavirüs virüsünün yayılmasını yavaşlatmak için ekimden bu yana kapalı. Ülke, son günlerde Covid-19 vakalarının hızla artması ve yoğun bakım ünitelerinin neredeyse dolması üzerine nisan ayı sonuna kadar dışarı çıkma yasakları da dahil birçok kısıtlamayı yeniden uygulamaya sokmuştu.

Fransız polisi koronavirüs önlemlerini ihlal eden gizli partiler ve akşam yemekleri düzenlendiği iddialarının ardından soruşturma başlattı.

M6 adlı bir özel televizyon kanalının gizli kameralarla söz konusu partileri görüntülemesi ülkede "Zenginlere ayrı, yoksullara ayrı kurallar uygulanıyor" tartışmalarına yol açtı.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, kuralları ihlal eden bu tür etkinliklerin "kesinlikle kabul edilemez olduğunu" söyledi.

Fransa'da son dönemde Covid-19 vakalarında büyük bir artış var. Günlük 40 bin civarında vakanın görüldüğü Fransa, bu alanda Avrupa'da açık ara birinci. 4 Nisan verilerine göre ülkede 5 bin 341 kişi yoğun bakımda.

Bu nedenle temel ihtiyaçları karşılayan dükkanlar dışında tüm mağazalar kapalı. Akşam 7'den sabah 6'ya kadar da sokağa çıkma yasağı var.

Görüntüleri Twitter hesabından da yayınlayan M6, söz konusu partilerin menülerinde havyar ve şampanyanın yer aldığını, menülerin usta şefler tarafından hazırlandığını, mekanlarda maske zorunluluğu olmadığını aktardı.


Paris'in "lüks muhitlerinden birinde" çekildiği söylenen görüntülerde mekana bir apartmanın içinden giriliyor.

Davetli kılığındaki muhabirle konuşan bir garson "Buraya gelenler maske takmıyor, mekana girdikten sonra Covid diye bir şey kalmıyor" derken duyuluyor.

Söz konusu mekanda menülerin 160-490 euro arasında olduğu aktarılıyor.

Görüntülerde yer alan bir diğer mekana ise 220 ödeyerek girildiği, içerde insanların önlemleri hiçe sayarak öpüştüğü belirtiliyor.

Mekanda bir kadının "Bu hafta 2-3 gizli restoranda bazı bakanlarla yemek yedim" dediği duyuluyor.

Videonun yayılmasının ardından #OnVeutLesNoms (İsimlerini İstiyoruz) etiketi Twitter'da Fransa gündeminin ilk sırasına yerleşti.

M6 kanalı görüntülerin gerektirdiği cezaları da paylaştı. Bunlar arasında başkalarının hayatını tehlikeye atma suçundan bir yıl hapis ve 15 bin euro para cezası, maske takmamaktan 135 euro ve sokağa çıkma yasağını ihlalden 135 euro para cezası yer alıyor.

Görüntülerle ilgili soruları yanıtlayan Darmanin, mevcut krizde zengin ve ayrıcalıklı insanlara farklı kurallar uygulanmadığını söyledi.

Darmanin, "Görüntülerin gerçek olduğu ortaya çıkarsa bu kişilerin yargılanması gerekir" diye konuştu.

Polislerin her gün yoksul mahallelerde mangal partilerine baskın düzenlediğini hatırlatan Darmanin "Başkentin en lüks muhitlerinde de herkes için aynı kurallar geçerli" dedi ve ekledi:

"Parti yapma hakkı olanlar ve olmayanlar diye iki ayrı sınıf bulunmuyor."

    Konu ile ilgili pazar gecesi açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Gabriel Attal, gizli yemek ve kutlamalar hakkında yetkililerin aylardır incelemelerde bulunduğunu ve bu çerçevede yaklaşık 200 kişiye ağır cezalar verildiğini belirtti. Sözcü ayrıca bakanların `` tamamen hatasız ve örnek olma görevlerinin'' bulunduğunun da altını çizdi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın