• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa dünyanın çevreye en duyarlı dördüncü ülkesi oldu.

Fransa dünyanın çevreye en duyarlı dördüncü ülkesi oldu.

07-04-2021
Medyaparis Haber Merkezi

     Çevresel Performans Endeksi (The Environmental Performance lndex-EPI), ülkelerin çevreye olan duyarlılıklarını çeşitli kriterlere göre ölçmeye yarayan bir uygulama. Yale Üniversitesi ve Columbia Üniversitesinin yaptığı açıklamaya göre yeşil ülkelerin belirlenmesi işlemi her yıl Dünya Ekonomik Forum toplantıları esnasında 25 gösterge esas alınarak yapılmakta. 100 üzerinden yapılan not verme işleminde ülkeler, gösterdikleri 25 hedefin ne kadarını gerçekleştirdikleri konusunda puanlanıyor. İşte en bu yıl yüksek puanı alan ilk 4 ülke.

Fransa dünyanın çevreye duyarlı 4. ülkesi oldu.

    Fransa, İzlanda, Danimarka ve Norveç'in ardından dünyanın çevreye duyarlı, yeşil dördüncü ülkesi oldu. Fransa biyoçeşitlilik açısından dünyanın en zengin devletleri karbonsuzlaşmanın öncüsü Finlandiya, Yeni Zelanda ve hatta Kosta Rika'yı geride bıraktı. Fransa'da alınan tedbirler sayesinde atmosfere bu yıl yaklaşık 750.000 bin ton daha az CO2 karbondioksit gazi salındı.

    Sıralamasını 25 Ocak'ta açıklayan  (The Environmental Performance lndex-EPI), "Fransa hidrojen üretiminde dünya lideri, 2030 yılına kadar AB'nin hidrojen enerji hedeflerini aşmaya ise kararlı açıklamasında bulundu. Fransa ekolojik geçiş için yaklaşık olarak 30 milyar avroluk bütçe oluştururken, kömürle çalışan enerji santrallerinin kapatılması, güneş, rüzgar, açık deniz rüzgarı yatırımı, mesken ve binalarda enerji yenileme ve sanayi sektörlerinde de yeni ekolojik yeni yatırımlarda bulunuyor.

    Fransa'da hükümetin uygulamaya koyduğu CO2 emisyonlarını azaltma taahhüdü karşılığında Air France'a 7 milyar avro'luk yardımda bulunduğuna da dikkat çekildi. Fransa EPI listesinde hızla yükselen ülkelerlerden. Eko yakıtlar, organik tarım ve tasarruflu enerji Fransa'da oldukça yaygın. Hükümet insanları eko yakıt ve solar panel kullanmaya teşvik ediyor.

    Atmosfore karbon emisyonu salınımı konusunda Türkiye ise 3.7'lik puan ile 74.sırada.

 


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın