• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa'da üzüm üreticilerinden ani sıcaklık değişikliğine karşı meşaleli önlem.

Hava sıcaklıklarındaki ani düşüş üzüm üreticilerini endişelendirdi.

07-04-2021
Medyaparis Haber Merkezi

      2020 yılında Covid-19 nedeniyle Fransa'nın şarap ve alkollü içkiler ihracatı Fransa'da yüzde 14 oranında düştü. Fransa şarap ihracatında son bir yılda 2 milyar euro'luk kayıp oldu.

    Fransa'da ortalama sıcaklık seviyeleri yükseliyor, üzümlere zarar veren uzun süreli kuraklık, dolu ve fırtınalar gibi aşırı hava olaylarının sıklığı artıyor. Ciddi hasar ve üretim kaybı korkularını artıran ağır bahar donlarıyla karşı karşıya kalan Fransız şarap üreticileri, üzüm bağlarını korumak umuduyla ve saman balyaları yakıyor.

     Sıcaklıklar dün gece Fransa'nin bazı bölgelerinde, özellikle Chablis, Burgundy ve Bordeaux'da -5C'ye kadar düştü. Fransa'da Geçen hafta kaydedilen hava olaylarındaki ani değişiklikler nedeniyle tomurcukların zarar görebileceği belirtildi.

       Fransa'daki üzüm üreticileri, hasarı ölçmek için çok erken olmasına rağmen, bu yıl zararın kaçınılmaz olacağına inanıyorlar. 20-25 yıl öncesinde yaşanan don dönemlerinin daha çok Mayıs ayında yaşandığını, şimdilerde daha çok Nisan ayı iklimine benzediğini, bu nedenle sıcaklıkların daha negatif seyrettiğini belirttiler.

       Fransa'da Nisan 2017'deki yaşanan bir soğuk hava dalgası üzüm bağlarında büyük hasara yol açtı, yıllık Fransız şarap üretimi tarihinin en düşük seviyesine indi. Yasananan don olayları neticesinde 2016 yılında yine 2019'da Fransa şarap üretiminde verimin düşmesine milyar euro'luk zararlara neden oldu.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın