• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Macron, 'elitlerin okulu' olarak bilinen ENA'yı kapatıyor.

Okulun mezunları arasında dört Fransa cumhurbaşkanı ve sekiz başbakanı bulunuyor.

08-04-2021
Medyaparis Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkenin yöneticilerinin, büyükelçilerinin ve iş liderlerinin çoğunu yetiştiren, Ulusal İdarecilik Okulu'nu (ENA) kapatıyor.

Macron'un da mezun olduğu "elitlerin okulu" olarak bilinen kurum, "eğitimde eşitsizliğin sembolü" haline geldiği gerekçesiyle eleştiriliyordu.

Fransız Avrupa 1 radyosu, Macron’un iki yıl önce kapatılacağını söylediği okulun geleceğiyle ilgili açıklama yapacağını duyurdu.

ENA'nın yerine, işe alma ve kamu hizmetinin en yüksek kademelerine erişim için yenilenen kuralları olan yeni bir okul kurulması planlanıyor.

Fransa'da 1945 yılında Charles de Gaulle tarafından kurulan okul, tüm sosyal sınıflardan gelen bir savaş sonrası idari eliti yetiştirmek için tasarlandı.

Ancak zamanla okulla ilgili, "sadece üst sosyal sınıflardan öğrenci seçtiği" ve "gerçeklikten kopuk yapısı olduğu" eleştirileri dile getirildi.

Okulun mezunları arasında dört Fransa cumhurbaşkanı ve sekiz başbakanı bulunuyor. Telekom grubu Orange, Societe Generale bankası ve perakende grubu Carrefour'un baş yöneticileri de mezunlar arasında.

Daha meritokratik bir sistem kurmak istediğini ifade eden Macron, geçtiğimiz ay Fransa'nın seçkin okullarına giriş için ayrıcalıklı olmayan geçmişe sahip öğrencilere yönelik özel bir süreci duyurdu.

Okulun çeşitlilik eksikliğini kabul eden ENA’nın müdürü Patrick Gerard, ekim ayında L’Express dergisine "ENA tüm hastalıklarla suçlanamaz" demişti.

*Meritokrasi: Kişilerin geçmiş yaşantısına, cinsiyetine, aile yapısına, politik konum ve gücü gibi özelliklerine bakılmaksızın sadece yetenek, beceri ve yeterlilik ölçüsü dikkate alınarak toplumun üst kademelerine yerleştirilmesi gerektiğini savunan yönetim sistemi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın