• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Sağlık krizi Fransa'da devlete 424 milyar avroya mal olacak.

Sağlık krizi Fransa'da devlete 424 milyar avroya mal olacak.

14-04-2021
Medyaparis Haber Merkezi

Sağlık krizi Fransa'da devlete 424 milyar avroya mal olacak.

     Fransa Kamu Hesapları’ndan sorumlu Devlet Bakanı Olivier Dussopt tarafından 13 Nisan Salı günü Le Figaro'da yayınlanan röportajda, Covid-19 salgınının yol açtığı sağlık krizinin ülkeye maliyetinin 424 milyar euro'ya mal olacagını belirtti.

      424 milyar avro'luk bu rakam, aynı zamanda bakanlıklar arasındaki en önemli paya sahip olan Milli Eğitim'in bakanlığı'nin bir yıllık bütçesinin sekiz katı anlamına geliyor. 424 milyar euro milyar euro'luk maliyette kısmı işsizlik, dayanışma fonları, sağlık önlemleri gibi oluşan tüm harcamalar , aynı zamanda 2020'deki yasannan ekonomik durgunluk ödennmeyen vergilerdeki eksiği de kapsıyor.

    Avrupa'daki durum ise ülkelere göre farklılık arzediyor. Fransa gayrisafi hasılanın GSYH'nin %100'ü, Almanya %60, Hollanda %48 ve İsveç %35 borçlara ayrıldı. Fransa'da 2020 ve 2022 yıllarını kapsayan üç yıla yayılan bu önemli meblağ, yaklaşık olarak bir yıllık devlet harcamalarına eşdeğer bulunuyor. Söz konusu rakam üç yıl içinde hükümet harcamaları üçte bir oranında artması anlamına geliyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın