• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

INSEE raporlarına göre Fransa'da ekonomi kısmen toparlanıyor.

INSEE rraporlarına göre Fransa ekonomisi kısmen yavaş yavaş toparlanıyor.

30-04-2021
Medyaparis Haber Merkezi


    Koronavirüs salgınını nedeniyle dünya çapında seyahat kısıtlamalarının gelmesi, birçok işletmenin kapatılması ve sosyal mesafe kuralları gibi önlemlerin ciddi ekonomik sonuçları var. Dünya çapında birçok ülke resesyona girdi ve ağır ekonomik darbe aldı. Bu resesyon sürecinin hangi ülkede ne kadar süreceği ise oldukça belirsiz.

   Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (INSEE)'ye göre bu yıl Fransa ekonomisi kısmen yavaş yavaş toparlanıyor.

     Emmanuel Macron'un açıkladığı koronavirüs (Kovid-19) kısıtlamarını 3 Mayıs'tan itibaren 4 aşamada kaldırılması ise toparlanmanın hızlanacağına işaret ediyor. INSEE'ye göre 2021 yılında Fransa'da ekonomideki yıllık büyüme % 4,1 olacak.

    Geçen yıl Fransa ekonomisi,  Covid-19 sağlık kısıtlamaları (sokağa çıkma yasakları, büyük alışveriş merkezlerinin, restoranların, kültürel mekanların kapatılması vb.) nedeniyle küçüldükten sonra 2021'in başlarında toparlanma sürecine girdi, diğer yandan sağlık kısıtlamalarına ağırlık vermeye devam etti. INSEE tarafından Cuma günü yayınlanan ilk tahmine göre, ilk çeyrekte gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) bir önceki çeyreğe göre %0,4'luk büyümeyle hafif toparlandığı belirtildi. Fransa ekonomisindeki bu toparlanmanın sınırlı olmaya devam edeceğini vurgulayan Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE), gayri safi yurt içi hasılanın sağlık krizinin başlamasından hemen önceki, 2019 yılı sonundaki seviyesinin hala % 4,4 puan altında seyrettiğini de vurguladı.

     Fransa'da Hükümet 2021 yılında ülkede %5'lik büyüme tahmini gerçekleşebileceğine öngörüyor. Fransa Merkez Bankası bu yıl %5,5, OECD ise %5,9 büyüme bekliyor. Geçtiğimiz yıl Fransa ekonomisi 2020 yılı ikinci çeyreğinde yüzde 13,8 oranında daralmıştı.Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın