• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Rennes kentindeki İbn-i Sina Camisine 20 gün içinde ikinci kez İslam karşıtı saldırı.

Rennes kentindeki İbn-i Sina Camisine 20 gün içinde ikinci kez İslam karşıtı saldırı.

30-04-2021
Medyaparis Haber Merkezi

Fransa’nın Rennes kentindeki cami duvarına 20 gün içinde ikinci kez İslam karşıtı, hakaret ve tehdit içerikli yazılar yazıldı.

    30 Nisan Cuma günü Rennes'deki Avicenna İslam Kültür Merkezi'nin duvarlarında bulundu. Ramazan ayının başlangıcından iki gün önce bir düzine İslamofobik etiketin hedefi olan da aynı ibadet yeridir.
 Rennes kentindeki cami duvarına sabah 04:00 civarında ''Sizi uyarmıştık, göçmenlik öldürür.''  ''Fransızlar uyanın'', ''işbirlikçi Melanchon'' gibi yazılar yazıldı. Fransa İslam Konseyi (CFCM), ırkçı ve İslamofobik yazıtları şiddetle kınadı. Yetkilileri bir kez daha Müslüman karşıtı nefrete karşı daha sıkı mücadele etmeye çağıran Fransa İslamofobi ile Mücadele Ulusal Gözlemevi ise, "Gruplar cezasızlıkla rahatca hareket etmeye devam ediyor." dedi.

   Rennes Valiliği ve Belediye Başkanı ise Twitter üzerinde ayrı ayrı yaptıkları paylaşımlarla, kabul edilemez olarak niteledikleri eylemi sert bir şekilde kınadı. 

    Müslüman yöneticiler ise mübarek Ramazan ayı tüm hızıyla devam ederken, Yaşananların Cuma günü gerçekleşmesinin tasaduf olmadığını, Müslüman toplumda nefret uyandırmaya ve kışkırtma amacı taşıdığını provokasyonlara gelinmemesi çağrısında bulundular.

  Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanın ise 20 gün önce aynı terde yaşanan saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, "Rennes’teki Avicennes Camii’nin duvarlarına yazılan İslam karşıtı yazılar kabul edilemez. Ülkemizde yaşayan Müslümanlar ile dayanışma içindeyiz" demişti.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın