• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa'da binlerce kişinin katıldığı 1 Mayıs kutlamaları olaylı geçti.

Paris’teki 1 Mayıs kutlaması esnasında 34 göstericinin tutuklandığı belirtildi.

01-05-2021
Medyaparis Haber Merkezi

    Fransa'da binlerce kişinin katıldığı 1 Mayıs kutlamaları bu yıl Fransa’nın çeşitli kentlerinde yapıldı. 1 Mayıs için Fransa'nın dört bir yanında binlerce protestocu biraraya gelirken Paris ve Lyon'da polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşandı.

     Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgınını nedeni ile geleneksel 1 Mayıs geçit törenlerinin yapılamazken bir yıl sonra, bu yıl Fransa'da Lyon, Nantes, Lille ve Toulouse başta olmak üzere Fransa genelinde 300'den fazla gösteri düzenlendi. Paris'te ise Sarı yelekliler, seferberlik çağrısı yapan sendikaların yanında yürüyüşe katıldı. CFDT, hala yüksek sayıda yeni enfeksiyon bulunan Fransa'daki sağlık bağlamı karşısında "sanal" bir Mayıs Günü'nü tercih etmişti. Yağmur altında yürüyüşe katılan protestocular, iş hukukunun "çiğnendiğini" ve işsizlik sigortasında devam eden reformu eleştiren pankartlar taşıdılar.

   Paris'teki Repuplique Cumhuriyet meydanında başlayan yürüyüşün başında çatışmalar patlak verdi polis ile ''Black Bloc'' adlı grup arasında yaşanan gerginlikten sonra kısa bir süreliğine arbede yaşandı. Çok sayıda çöp kovası ateşe verildi ve bir banka şubesinin penceresi tahrip edildi. CGT'ye sendikalara göre, 150.000 kişi haklarını savunmak veya Küresel Güvenlik Yasası'na son verilmesini talep etmek için Fransa genelinde yürüyüşe istirek etti. İçişleri Bakanlığı'na göre ise 106.000 bin kişi yürüyüşlere katıldı. AFP’ye göre Lyon’da 3 bin, Marsilya’da 3500, Nantes’ta 3750, Bordeaux’da 4500, Strasbourg’da 5000, Dijon’da 1500, Tours’da 1500 ve Caen'de 2000 kişi yürüyüşlere katıldı.

    Lyon'da gerçekleşen gösterilerde şiddet kullandıkları belirtilen 5 kişi gözaltına alındı. Paris Polis teşkilatı tarafından Twitter hesabından yapılan açıklamada, Paris'te toplam 5 bin polis ve jandarmanın görevlendirildiği ve olaylar esnasında Paris'te 34 göstericinin tutuklandığı belirtildi.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın