• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa’da yaşayan Türk asıllı gençlerin yarısına yakını işsiz veya okula gitmiyor.

Fransa'da yaşayan Türk vatandaşlarının %38'i HLM’lerde yaşıyor.

02-05-2021
Medyaparis Haber Merkezi

     Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE)  raporlarına göre  1 Ocak 2020 itibarıyla  Fransa'da 37,0 milyon konut bulunuyor. 1982 yılından bu yana ana konut sayısı yaklaşık %50 oranında arttı. Bu artışa en büyük etken ise nüfus artışı, aynı dönemde nüfus % 19 arttı. Fransa'da bulunan konutların %82'si ana konutlar oluştururken, %55'i müstakil konutlardan oluşuyor. Ana konutların % 16'sı ise Paris bölgesinde yer alıyor. Boş konutların çoğunluğu ise (%60) kentsel birimin dışındaki yerlerde veya 100.000'den az nüfusu olan bir kentsel birimde yer almakta. Fransa’daki yapılan bir araştırma ülkede yaşayan 700 bin Türk’ün işsizlik verileriyle ilgili önemli bilgilerini de ortaya koydu.

    Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsü (INSEE) tarafından ülkede yaşayan Türkiye kökenliler ile ilgili yapılan araştırmada  ülkede yaşayan türklere ait verileri ortaya koydu. Araştırmada Fransa’daki Türklerin ekonomik durumları ile ilgili bilgilere yer alırken, Türkler arasındaki işsizlik rakamlarının ise Fransızlara göre oldukça yüksek olduğu kaydedildi. Fransa’da yaşayan 15 yaşından büyük Türk asıllı gençlerin yüzde 47,6’sının işi ya da okulu gibi bir meşguliyeti yok. Bu oran Fransızlar'da ise yüzde 14,2. Fransa’da 15 yaş üzerindeki Türklerin yüzde 35,3’ünün ise bir işi olduğu belirtildi. Bu oran Fransızlarda ise yüzde 49,8 olarak ölçüldü. Öte yandan İçişleri Bakanlığı’nın 2017’de yayınlanan araştırmasında Türklerin yüzde 38’inin de sosyal konut HLM’lerde yaşadığı bildirildi. Bu oran göçmen kökenli olmayanlarda ise yüzde 13 olarak tespit edildi.

    Yine INSEE raporlarına göre Mart 2021'de tarım ürünlerinin üretici fiyatları yıllık bazda %3,7  sanayi üretim fiyatları ise %0,9 arttı. Ülke genelinde Mart 2021'de süpermarket satışları  ise hızlandı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın