• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Paris'teki Rumen dilenciler pes dedirtti. Dilencilik yapan birine rastlarsanız bunu yapın.

Arapça bilip bilmediğini, Besmele'i şerifi veya Fatiha veya herhangi bir sureyi okumasını isteyin.

12-05-2021
Medyaparis Haber Merkezi

Paris'teki Romen dilenciler pes artık dedirti.   

    Kırmızı ışıklarda dilencilik yapan birine rastlarsanız bunu yapın. 
Arapça bilip bilmediğini, Besmele'i şerifi veya Fatiha veya herhangi bir sureyi okumasını isteyin.

    Özellikle Ramazan ayı ile birlikte adeta bir mantar gibi Paris'teki her kırmızı ışıkta beliren ve bekleyen insanların merhamet duygularını sömüren Suriyeli Müslüman kılığına giren Rumen dilenciler pes dedirti. Yaşanan o anlar ise cep telefonu kamerasına yansıdı.

Adeta bir tiyatro sanatçısı misali rollerine çalışıyorlar Aniden çalışmadıkları yerden soru gelince afallıyorlar.


      İnsanların merhamet duygularını körelten ve aile olarak eski Yogoslavya ve Romanya Bulgaristan gibi pek çok ülkelerden gelen bu dilenciler karşısında istismara  sinirlenen Paris'in yakın banliyolarından Colomb'da samimi bir Müslüman telefonunun kamerasında kayda aldı ve sadece Fatiha süresini okumaları halinde kendilerine 1.500 Avro'yu hemen vereceğini söylemesine rağmen maalasef yanıt alamadı. Diğer dilenci Rumen ise belirli belirsiz Besmele-i şerifi söylemeye çalıştı ama onu da beceremedi. Arapça öğrendikleri birkaç kelime ise Selam ve ötesine geçmedi.

    Bu durumu adeta bir kazanç sektörü haline getiren dilenci Rumenlerin günlük gelirleri yaşanan sağlık ve ekonomik krize rağmen kişi başına günlük yaklaşık 100 ila 500 avro arasında değişen rakamlarda gelir elde ediyorlar. Avrupa birliği anlaşması sonrasında ülkelerinden gelerek 3 aylık bir süre sonrasında ülkelerine tekrar giriş çıkış yapan dilenciler şebeke olarak çalışırken, özellikle Fransa ve Avrupanın büyük şehirlerinde her şebekenin kendi bünyesinde oluşturduğu 100 ila 300'er kişilik guruplar halinde çalışıyorlar.

    Bazı çete üyelerinin ise ülkelerinde villaları bile sözkonusu.Yapılan araştırmalarda kırmızı ışıklarda dilencilik yapan sadece her 10 kişiden sadece bir veya iki kişi Suriye kökenli veya mültecilerden oluşuyor. 

https://youtu.be/TpiwtDTdJKQ  

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın