• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa'da müfettişler 23 bin olası usulsüz kriz yardımı için inceleme başlattı.

Müfettişler sağlık krizi döneminde yardım alan 23 bin ve olası sahtekarlık dosyası için inceleme başlattı.

21-05-2021
Medyaparis Haber Merkezi

    Fransa'da Maliye müfettişleri sağlık krizi döneminde yardım alan 23 bin ve olası sahtekarlık dosyası için inceleme başlattı.

      Sağlık krizi döneminde Fransa'da uygulamaya konulan  işyerleri zararının kısmen karşılanması için uygulamaya konulan devlet yardımı ödemelerinde Fransa genelinde 30 milyon avro tutarında 23 bin olası sahtekarlık ödemesi tespit etti. Maliye ödemelerin yapılmasında sahte belgeler olup olmadığını araştırmak için peşine düştü.


     Geçtiğimiz aylarda Fransız Maliye müfettişleri dayanışma fonundan gelen yardımları kullanan bir restoran sahibinin usulsüzlüğünü ortaya çıkardı. Fransa genelindeki milyonlarca esnaf ve sanatkar gibi sağlık kriziyle karşı karşıya kalan restoran sahibi yaşanan kriz sonrasında şirketini kapatmak zorunda kaldı. Kayıplarını telafi etmek için dayanışma fonu altında her ay devletten yardım istedi ve Fransız maliyesi tarafından başvuruların hepsi kabul edildi. Emniyet Müdürlüğü dolandırıcılık müfettişleri, yaptıkları incelemelerde yaklaşık olarak 35 bin avroyu bulan yardım miktarı ve işsizlik maaşı almaya devam eden işletme sahibinin masraflarını yüksek gösterdigi ve Dubai'ye birkaç seyahat yaptığını tespit etti. Müfettişler denetlemelerini dosya üzerinde derinleştirince evraklarda usulsüzlük yapıldığını ortaya çıkardı. Restoran sahibi ise yapılanları kabul etti. Maliye ise dolandırıcılıkla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

    Bugüne yapılan üç milyon avroluk usulsüz olduğu tespit edilen yardım geri alındı.


       Yaşanan bu olaylar sonrasında ise müfettişler tarafından vergi kontrolleri ve denetimleri güçlendirildi. Maliye'nin yaptığı sıkı denetimler sonrasında bugüne kadar devlet tarafından yapılan yaklaşık üç milyon avroluk usulsüz olduğu tespit edilen yardım geri alındı.

    Müfettişler Fransa genelinde şimdilik 23 bin adet olası usulsüz ödeme tespit ederken, incelemeye alınan dosyalarda  yapılan ödemelerin miktarı ise 30 milyon avro civarında bir yekün teşkil ediyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın