• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Macron’dan kartsızlara: 'Fransa'ya gelenler dil öğrenmeli, kendini eğitmeli, iş bulmalı.'

Macron’dan kartsızlara: 'Fransa'ya gelenler dil öğrenmeli, kendini eğitmeli, iş bulmalı.

22-05-2021
Medyaparis Haber Merkezi

        Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 21 Mayıs Cuma günü (Nièvre) şehrine yaptığı bir gezi sırasında, kendisine kişisel durumunu açıklayan ve Fransa'daki oturum izni olmayan insanların akibeninin ne olacağı konusunda kalabalığın arasından bir soru geldi. Kendisinin yaklaşık 8 yıldır oturum izni beklediğini belirten  halen kendisinin oturma ve çalışma iznine sahip olmadığı kartsız olduğunu belirtmesi üzerine Macron; 'Demek ki siz kriterleri yerine getirmiyorsunuz. Biz kendi üzerimize düşeni yapıyoruz ancak herkesi de kabul edemeyiz.'' şeklinde cevap verdi.

      Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa bugün göçten payını alıyor, almaya devam edeceğiz. Bu işler bu kadar basit değil bu konuda çokça eleştirildim. Fransa göçmenler konusunda üzerine düşeni yapıyor ve yapacak. Barınma ve eğitim için yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ancak ülkemize gelenler de dili öğrenmek, kendini eğitmek, iş bulmak gibi sorumluluklarını yerine getirmeliler.' dedi.

     Macron, 2016'da Paris'te hayatını kaybeden eski başbakanlardan devlet adamı, Michel Rocard'ın Fransa'nın 'Dünyanın tüm sefaletine ev sahipliği yapamayacağı' yönündeki bir cümleyle yanıt verdi.
   
   Fransa'da hükümet, Avrupa Birliği dışından ülkeye gelecek göçmen işçiler için ilk defa 2020'den itibaren kota uygulanacağını açıklamış ve kotanın, ihtiyaç duyulan mesleklere göre belirleneceğini ve önceliklerinin, Fransa'daki işsizlere istihdam sağlamak olduğu çalışma bakanı tarafından açıklanmıştı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın