• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Türkiye’ye giderken nakit para götürüp-getirenler mutlaka okuyun.

Beraberinizdeki paranıza el konulmasın istiyorsanız yapmanız gereken şey form doldurmak.

05-06-2021
Medyaparis Haber Merkezi

       Türkiye’ye giderken nakit para götürüp-getirenler Gümrüklerden geçerken yanınızda 10 bin avro ve üzeri nakit ya da altın bulunuyorsa mutlaka yazılı beyanda bulunun.

    1) Beyan için, geçtiğiniz ülkenin gümrük kontrolüne varır varmaz ‘nakit para beyan formu’ isteyin.

    2) Geçtiğiniz her ülke gümrüğünde ayrı beyan formu doldurmanız gerekmektedir.

    3) Gümrüklerde beyan edilmeyen paranın tamamına el konulabileceğini unutmayın.

    4) Beyanda bulunmama dolayısıyla çok fazla sayıda mağduriyet yaşanmaktadır.

 Beyanda bulunulan nakit paradan vergi ya da harç alınmaz.

 Beyanı Zorunlu nakit ya da altın ile Birlikte Yolculuk Edenler:

     AB ülkeleri ve Türkiye güzergahındaki ülkelerde 9.999 avro üzeri ya da buna eşdeğer dövizi beyan etmeden taşımak yasaktır. Çek ve senet gibi ödeme araçları da nakit para olarak sayılır.

Beyan Edilen Nakit Paradan Harç ya da Vergi Alınır mı?

     Ülke sınırlarından geçerken beyanda bulunulan 10.000 avro ve üzerindeki nakit para için herhangi bir ceza uygulaması olmadığı gibi harç ya da vergi alınması da söz konusu değildir.
Birlikte seyahat edenlerden her bir kişi için 10.000 avroya kadar nakit para bulundurma hakkı vardır. Ancak;

    • 10.000 avroyu geçmeyecek kadar paranın her bir kişinin kendi üzerinde ya da kendi kişisel eşyası arasında bulunması gerekir. Aksi halde para kimin üzerinde bulunursa o kişiye ait kabul edilmektedir.

    • Türkiye güzergahı üzerindeki ülkelerin bazılarında, yanında nakit para bulunduran kişinin ülke kanunlarına göre yetişkin sayılması (çoğu ülke bakımından 18 yaşını tamamlamış olmak) şartı aranmaktadır.
       10.000 avro ve üzeri nakit parayı yanında taşıyan kişilerin, sınırından geçtikleri ülkenin gümrük kapılarında yazılı olarak beyanda bulunmak için gümrük memurlarından ‘nakit para beyan formu’ talep ederek bu formu doğru şekilde doldurmaları gerekmektedir. Yazılı olarak beyan edilmeyip gümrük memurlarının kişi ve eşyalara yönelik detaylı aramasında tespit edilen para, beyan edilmemiş para olarak kabul edilir.

      Her ülke dilinde ayrı ayrı hazırlanmış 'nakit beyan formları’na https://ec.europa.eu/taxation_cus toms/individuals/cash-controls/h ow-declare en adresinden   ulaşmak mümkündür.


Beyanda bulunmamanın sonucu kişinin beraberinde bulunan tüm nakit ya da altına el konulması ülkelerin kanuni hakkıdır.

    Türkiye’ye gelirken ihmal ya da unutkanlıkla yanındaki nakit parayı beyan etmediği için bütün parasına el koyulması sebebiyle mağduriyet yaşayanların sayısı son derece fazladır.

    Türkiye güzergahındaki ülkelerin gümrük kontrollerinde, limit üzerinde bildirimi yapılmamış ya da yanlış bildirimde bulunulmuş nakit para tespit edildiği takdirde cezalar, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, bütün paraya el koyulmasına kadar varabilmektedir.

     Türkiye'ye seyahat edecek kişilerin birçok noktada sınır kontrolü olduğunu dikkate alarak 10.000 avro ve üzeri nakit paranın bildirimi kuralına mutlaka uymaları gerekmektedir.


Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın