• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa'da normalleşme sürecinin 3'üncü aşaması bugün başladı.

9 Haziran'dan itibaren gece sokağa çıkma yasağı saat 23.00'e çekiliyor.

09-06-2021
Medyaparis Haber Merkezi

    Fransa'da normalleşme sürecinin 3'üncü aşamasının bugün başlaması ile birlikte gece sokağa çıkma yasağı saat 23.00'e çekildi.

    Korona virüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemlerin gevşetilmeye devam edildiği Fransa'da normal hayata bir adım daha yaklaşıldı. Normalleşme sürecinin 3'üncü aşamasının başlaması ile birlikte Fransızlar yavaş yavaş eski hayatlarına dönüyor. Yaklaşık 7 aydır kapalı olan restoran ve kafeler bugünden itibaren yüzde 50 kapasiteyle ve bir masada en fazla 6 kişi oturması kaydıyla iç mekanda müşteri kabul edebilirken, gece sokağa çıkma yasağı ise saat 21.00'den saat 23.00'e çekiliyor. Covid-19 vakalarının tespit edilip izlenmesi için oluşturulan dijital kayıt defteri bugün itibarıyla restoran, kafe, bar, spor salonu gibi işletmelere mecbur  tutuluyor. 

    Spor salonları, kapalı yüzme havuzları, eğlence parkları, fuar alanları ve hayvanat bahçeleri yüzde 50 kapasiteyle yeniden açılırken, halka açık etkinlikler de yine yüzde 50 kapasite şartıyla bugünden itibaren gerçekleştirilebilecek. Dini ve bayram törenleri ile ilgili kısıtlamalar hafifletilerek, düğünler 2'ye 1 koltuk oranıyla yapılabilecek. 19 Mayıs’tan itibaren dış mekanlarda düğün yapılmasına izin verilen düğün salonlar kapalı bölüm kapasitesinin  yüzde 50’sini kullanabilecek. Açık veya kapalı alanlarda da yemek servisi yapılabilecek. Sokağa çıkma yasağı saat 23’te başlayacağı için, düğüne katılanlar ya erken ayrılacak ya da geceyi salonda geçirecek. Son olarak, geçtiğimiz günlerde açılan sinema ve tiyatroların da kabul edebileceği müşteri kapasitesi yüzde 65'e çıkarıldı. 30 Haziran'a kadar kaldırılmadıkça fiziksel mesafe ve maske takma gibi bariyer önlemleri ise devam edecek. Rehberli turlar dışında 10'dan fazla kişinin bir araya gelmesi yasagı ise devam ediyor.

    Fransa genelinde ise gece sokağa çıkma kısıtlamasının, 30 Haziran Çarşamba günü tamamen kaldırılması bekleniyor.
  Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın