• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa'daki bölge seçimlerinde kayıtlı bulunan 4 seçmenden 1'i oy kullandı.

Fransa'daki yerel seçimlerinde kayıtlı bulunan 4 seçmen den1'i oy kullandı.

20-06-2021
Medyaparis Haber Merkezi


    Fransa'daki bölge seçimlerde kayıtlı bulunan 4 seçmenden 1'i oy kullandı. Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada oy kullananların oranı yüzde 26,72 oranında olduğu belirtildi. Fransa genelinde 17 bölge başkan, meclis ve 101 İl başkanı seçimi için toplamda kayıtlı bulunan 48 milyon seçmen oy kullanmak üzere sandık başına çağrıldı.

     6 yılda bir gerçekleşen Fransa bölge ve İl yöneticileri ile meclis üyelerinin seçimleri için 2015 yılında gerçekleşen seçimlerde seçimlere katılım oranı ise oranı yüzde 43,01 olarak açıklanmıştı. Gerçekleşecek olan iki turlu seçimlerin 2. turu ise haftaya yapılacak.

    Fransa'da pazar günü yapılan bölgesel seçimlerin ilk turunda, kesin olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İlerleyen Cumhuriyet Partisi ile Marine Le Pen'in liderliğindeki aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi seçmeni ikna etmekte başarılı olamadı.

   Açıklanan ön sonuçlara göre merkez sağdaki Cumhuriyetçiler ulusal düzeyde oyların yüzde 27,2'sini alarak ilk sırada, Le Pen'in Ulusal Birlik Partisi ise yüzde 19,3 ile seçimi ikinci sırada tamamladı. İlerleyen Cumhuriyet Partisi ise yüzde 11,2 oy oranıyla Yeşiller ve Sosyalistlerin ardında yer aldı.

    Daha önce görülmemiş düzeyde düşük kalan seçimlere katılım oranının yüzde 30'larda olduğu açıklandı. 2015 yılında yapılan bir önceki seçimlerde katılım oranı yaklaşık yüzde 50 olarak gerçekleşmişti. Macron cephesi seçime katılımın düşüklüğünü "demokrasiye atılmış bir tokat" olarak nitelerken, Le Pen ise partisinin başarısızlığının nedenini düşük katılıma bağladı ve seçmenini ikinci turda sandığa çağırdı.

    Özellikle ülkenin güneyinde başarı kazanması beklenen Le Pen'in partisi, 2015 seçimlerinde Paris'teki terör saldırılarının ardından elde ettiği başarıya oranla yüzde 7'lik bir düşüş yaşıyor.

     Fransa'nın 13 bölgesi ve 19 departmanındaki yerel meclis üyelerinin seçildiği oylamada oyların yüzde 10'undan fazlasını alan partiler 27 Haziran'da yapılacak olan ikinci tura katılmaya hak kazanıyor.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın