• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Fransa'da sağlık çalışanlarına Covid-19 aşısı zorunlu oldu.

15 Eylül'den son aşı olmayan sağlık çalışanlarının maaşı kesilecek.

26-07-2021
Medyaparis Haber Merkezi

    Fransa ve Yunanistan'da Covid-19 salgınına karşı sağlık çalışanlarının aşı olmasının zorunlu hale getirilmesi için çalışmalar yürütülüyor. Fransa'da bu yönde sunulan bir yasa tasarısı 19 Temmuz'da bakanlar kurulunda ve ardından da parlamentoda görüşülecek.

    Halka sesleniş konuşmasında Fransa'da pandemiye karşı atılacak adımları açıklayan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, aşı konusunda "temel amacın çok hızlı ilerlenmesi" olduğunun altını çizdi.

    Emmanuel Macron hastanelerde, kliniklerde, bakım evlerinde ve huzurevlerinde çalışan veya irtibatlı olan herkes için aşının zorunlu olacağını ifade etti.

    Macron'un açıklamasından sonra Sağlık Bakanı Olivier Veran, 15 Eylül tarihinden sonra aşı olmamış olan sağlık personellerinin maaşlarının ödenmeyeceğini bildirdi.

    Ayrıca 21 Temmuz'dan itibaren, 50 kişinin üstünde insan ağırlayan kapalı mekanlara girecek olanlardan aşı sertifikası veya negatif test veya yakın zamanda Covid-19'dan iyileştiğine dair sertifika istenecek.

    Ağustos ayında da bu uygulamanın bütün kapalı mekanlara genişletilmesi bekleniyor.

   Macron'un açıklamalarının ardından, aşı randevularının alındığı Doctolib sitesinde büyük bir yoğunluk yaşandı. Site yöneticileri, Twitter'dan yaptıkları açıklamada, dakikada yaklaşık 20 bin kişinin aşı için randevu aldığını ifade etti.
Fransa'da halkın yüzde 55,2'si tek doz Covid-19 aşısı yaptırırken, yüzde 42,2'si iki doz aşı oldu.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın