• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Ağustos sonu itibari ile yolculuklarda Türkiye kırmızı listeye dahil edildi.

Ağustos sonu itibari ile yapılan yolculuklarda Türkiye tekrar kırmızı listeye dahil edildi.

27-08-2021
Medyaparis Haber Merkezi

   29 Ağustos 2021 tarihi itibarıyla Türkiye'den Fransa'ya gelecek vatandaşlara yönelik uygulamalarda değişiklik. Pazar gününden itibaren Türkiye'den Fransa'ya gelişlerde Türkiye yeniden kırmızı listeye dahil edildi.


    Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Fransız makamlarınca uygulamaya konulan seyahat kısıtlamaları 27 Ağustos 2021 tarihinde güncellenerek, Türkiye kırmızı listeye alındı. Bu çerçevede, Türkiye ile Fransa arasındaki seyahatlerde 29 Ağustos Pazar gününden itibaren aranacak koşullar da güncellenmiş oldu.

        Cuma günü Fransa'da Resmi Gazete'de yayınlanan bir kararnameye göre, Pazar gününden itibaren Kovid-19 salgını nedeniyle en fazla risk altında olan bölgelerin kırmızı listesine üç yeni ülke eklenecek. Aşı olanlar için kırmızı listede büyük bir etkisi olmayacak. 

    Türkiye, Gürcistan ve İran. Avrupa İlaç Ajansı tarafından izin verilen dört üründen (Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Janssen) biri ile aşılanmayanlar, polis tarafından kontrol edilen 10 günlük zorunlu karantinaya uymak zorunda kalacak. Öte yandan, bu üç ülkeden gelen aşılanmamış yolcular için Fransa'ya girişlerinde on gün boyunca zorunlu karantina istenecek. Kırmızı listedeki bu ülkeler için karantina güvenlik güçleri tarafından da kontrol edilecek Karantina'ya uymayan ve ihlal edenlere ise en az 1000 € para cezası verilecek. Turuncu listede bulunan ülkeler için ise sadece yedi günlük bir izolasyon istenecek. Kırmızı listedeki  ülkelerden gelen aşılanmamış kişiler Fransa'ya geldiklerinde aşı olmamış ise 72 saati aşmamış bir PCR ya da antijenik testi sunmaları gerekiyor.

Kırmızı listedeki ülkeler:

    Gürcistan, İran ve Türkiye, bugüne kadar yeniden listeye alınan diğer 22 ülkenin listesine katıldı: Afganistan, Güney Afrika, Cezayir, Arjantin, Bangladeş, Brezilya, Kolombiya, Kosta Rika, Küba, Endonezya, Maldivler, Fas , Mozambik, Namibya, Nepal, Umman, Pakistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Rusya, Seyşeller, Surinam ve Tunus.

       Türkiye'den Fransa'ya seyahat edecek kişilere 28 Ağustos 2021 Cumartesi günü saat 23.59’dan itibaren uygulanacak kurallar şunlar:

Yeni tedbirlerden Avrupa İlaç Ajansı (EMA) tarafından onaylanmış aşı ile aşılanmış kişiler muaf tutulacak. Aşı sertifikası olan kişilerde Fransa'ya girmek için zorlayıcı sebep aranmazken aşılanmamış kişilerin gerekçe sunmaları şart koşuluyor.

      EMA'dan onay almamış bir aşı olan veya hiç aşı olmamış kişiler:

-  Ülkeye giriş için mücbur bir sebep sunmak zorundadır.
- 12 yaşından büyükler; uçağa binmeden 48 saatten daha kısa bir süre önce yapılmış negatif sonuçlu bir PCR testi veya antijen testi ibraz etmek zorundadır.
-Fransa’ya vardıktan sonra antijen testi yaptırmak zorundadır.
-Fransa’ya vardıklarında, masrafları tamamen kendileri tarafından karşılanmak üzere, valilik kararnamesi ile ilan edilecek 10 günlük bir karantinaya tabi olacaklardır.

-Karantina ihlali, en az 1000 € para cezası ile cezalandırılacak.

- Koronavirüs enfeksiyonuna dair herhangi bir semptom taşımadıklarına, seyahatlerinden önceki 14 günlük süre zarfında Covid-19 virüsü taşıdığı teyit edilmiş bir vaka ile temaslı olduklarına dair bilgilerinin olmadığına ve (sadece on bir yaşından büyük yolcular için geçerli olmak üzere) Fransa'da olası SARS-CoV-2 tespiti için bir teste veya virolojik tarama amacıyla biyolojik bir teste tabi tutulmalarını kabul ettiklerine dair yeminli bir beyanda bulunmak durumundadırlar.


 Konu ile alakalı Paris başkonsolosluğu tarafından yapılan duyuru ise şöyle:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın