• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Strazburg kentindeki Eyüp Sulan Cami inşaatında neredeyse sona gelindi.

Strazburg'daki camiye verilen mali destek, yerel yönetim ve merkezi hükümetin arasını açmıştı.

04-11-2021
Medyaparis Haber Merkezi

Fransa'da yerel yönetim ile hükümet arasında krize neden olan Avrupa’nın tamamlandığında Müslümanlar için en büyük ibadet merkezi olacak Strazburg kentindeki Eyüp Sulan Camisi’nin inşaatında sona gelindi.

Her birinin yüksekliği 44 metre olacak çifte minarelerin 10 gün içinde bitirileceği açıklandı.

Almanya’daki Milli Görüş teşkilatı tarafından yaptırılan ve inşasına 2018 yılında başlanan camiye verilen mali destek, nisan ayında yerel yönetim ve merkezi hükümetin arasını açmıştı.

Strazburg Belediyesi’nin 2,5 milyon euro tutarındaki mali desteğine karşı çıkan İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Milli Görüş'ün ülkedeki faaliyetlerini engellemek için ellerinden geleni yapacaklarını bildirdi.

Bu açıklamanın ardından Strasbourg Bölge valiliği derneğin alacağı kamu yardımının iptali istemiyle mahkemeye başvurdu.

Milli Görüş teşkilatının, Strasbourg'da inşa ettiği cami için belediyenin 2,5 milyon Euro tutarındaki sübvansiyondan vazgeçmesi üzerine kriz askıya alındı.

İktidardaki hükümet dışında, başta aşırı sağ partiler de uzun zamandır cami inşasına karşı çıkıyor. İçişleri Bakanı Darmanin, "siyasal İslam'ı savunduğunu" iddia ettiği Milli Görüş'e bağlı Eyüp Sultan Camisi'ne kamunun mali yardım yapmaması görüşünü dile getiriyor.

Milli Görüş, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un hazırlattığı İslam Prensipleri Tüzüğü'nü imzalamayan üç büyük gruptan biri olarak dikkatleri üzerine çekmişti.

2022'de ibadete açılması planlanan ve 32 milyon euroya mal olması beklenen caminin inşaatının üçte ikisi tamamlanmış durumda.

Osmanlı mimarisine göre inşa edilen, 15 dönüm arazi üzerinde, 3 bin kişilik mescit, konferans salonları, okul, kütüphane, öğretmenler odası, restoran ve butiklerin yer alacağı külliyenin ayrıca 600 araç kapasiteli otoparkı ve bisiklet parkı da bulunacak.

44 metre yüksekliğinde çifte minaresi olan caminin ana kubbesi etrafında 27 küçük çapta kubbe de yer alıyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın