• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Lübnanlı rahip 3 çocuğa cinsel istismardan Fransa'da 15 yıl hapis cezası.

Lübnanlı rahip 3 çocuğa cinsel istismardan Fransa'da 15 yıl hapis cezası.

11-11-2021
Medyaparis Haber Merkezi

Fransa'da Katolik Kilisesi'nin üst düzey isimleri, cumartesi günü Lourdes Bazilikası'nda diz çökerek on yıllarca süren çocuk tacizlerinde kilisenin sorumluluğunu kabul etti ve af diledi.

Fakat kurbanlardan bazıları af dilemenin ötesinde tazminat planının detayları ve kilisede kapsamlı reform taleplerini sürdürdü. 

Fransa Piskoposlar Konferansı (CEF) sırasında, piskoposlar kurbanlar için mali tazminat, din insanlarının eğitimindeki değişiklikler, Kilise içinde uygun gözetim ve doktrin soruları gibi konuları ele aldı.

Fransa Kilisesi, mağdurlara verilecek tazminatı nispeten hızlı bir şekilde yerine getirebilir ilk ödemelerin 2022'de yapılacağına şimdiden söz verdi.

CEF sözcüsü Hugues de Woillemont, davaların zamanaşımına uğrayıp uğramadığına bakılmaksızın tüm taleplerin değerlendirileceğini söyledi.

Kilise, bu davalarla ilgilenmek için bağımsız bir organın kurulduğunu zaten duyurmuştu.

Bununla birlikte, diğer soruların Kilise hiyerarşisinde daha üst sıralarda karara bağlanması gerekebilir


Fransa'da Lübnanlı rahip Mansur Labaki, 3 kız çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Caen Mahkemesi, 1991-1998 döneminde Caen'ın yakınlarındaki Douvres-la-Delivrande kentinde Lübnanlı yetim çocuklara yönelik açtığı ve yönettiği yurtta 3 kız çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanan 81 yaşındaki rahip hakkındaki kararını dün açıkladı.

Labaki'ye gerekçesiyle 15 yıl hapis cezası veren mahkeme, rahibin mağdurlara ve ailelerine doğrudan veya dolaylı şekilde baskı da uyguladığını belirtti.

Lübnan'a sığınan Labaki'nin duruşmaya katılmadığı kaydedildi.

Labaki tarafından 13 yaşında cinsel istismara uğradığını belirten mağdurlardan biri, Nisan 2013'te Caen Savcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Labaki hakkında 2016'da uluslararası yakalama kararı çıkarılmıştı.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın