• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/medyaparis
  • https://twitter.com/medyaparis

Leclerc'in baget ekmek fiyatını düşürmesine fırıncılardan ortak tepki.

Leclerc'in baget ekmek fiyatını düşürmesine fırıncılardan ortak tepki.

18-01-2022
Medyaparis Haber Merkezi

Fransa'da bir süpermarket zincirinin ekmek fiyatında indirime gideceğini duyurması tartışmaları beraberinde getirdi. Fırıncılar, ülkenin dünyaca ünlü 'milli ekmeği' baget (baguette) fiyatını 29 Cent'e düşüreceğini açıklayan Leclerc'in piyasadaki rekabeti baltalayacağını savundu.

Leclerc grubu, gazete ilanlarında "enflasyon nedeniyle ortalama baget fiyatları önemli ölçüde artabilir. Bu düşünülemez" diyerek, ülkenin sembollerinden biri olarak gösterilen bu ekmeğin fiyatını 29 Cent'e indirme sözü verdi.

Fırıncılar, çiftçiler ve değirmenciler, kampanyası için Leclerc'e karşı ortak bir açıklama yaptı.

Leclerc'i "demagoji" yapmakla suçlayan şirketler, "Tam hükümet ve tüm meslek gruplarımız çiftçilere adil ödeme yapmaya çalışırken, Leclerc değerleri yok eden bu kampanyayı başlatıyor" ifadesi kullanıldı.

Kuruluşlar, açıklamada, "Fransız evlerinin günlük temel gıdası olan bir baget ekmeğinin ortalama fiyatı, artan un, elektrik ve işçilik maliyetleri nedeniyle 90 Cent'e çıktı" dedi.

ANMF değirmenciler derneği başkanı Jean-Francois Loiseau AFP'ye, "İşleri ve kaliteyi sürdürmeye çalışıyoruz, bunun bir bedeli var. İnsanlara, tahıl ekenlere, hasat edenlere, toplayıp un yapanlara, ekmeği üretenlere hakkıyla ödeme yapmalıyız. Leclerc'in yaptığı utanç verici" şeklinde konuştu.

FNSEA çiftçiler birliği başkanı Christiane Lambert, "Mösyö Leclerc, fırıncılara nasıl ve ne kadar ödediğini bize açıklamak zorunda kalacak" dedi.

Leclerc patronu Michel-Edouard Leclerc, Capital dergisine, süpermarketlerindeki baget fiyatlarının "en az bir yıldır" 30 Cent civarında olduğunu belirterek "Her şeyin fiyatının yükseldiği ve yükselmeye devam edeceği bir ortamda, Leclerc'in fiyatları, tüketiciler için erişilebilir tutacağına dair bir sinyal göndermek istedik." ifadeleriyle politikalarını savundu.

Fransız mutfağının olmazsa olmazı ve milli ekmeği baget UNESCO’nun ‘Dünya Kültür Mirası’ listesine girmeyi hedefliyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın